Na początku lipca 2009 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę placówek, które dostaną pieniądze na podniesienie jakości kształcenia i zbliżenie uczelni do rynku pracy. Wśród nich znalazł się również Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie.
Blisko 5 milionów złotych na wzmacnianie i poszerzanie potencjału uczelni oraz zwiększanie liczby absolwentów kierunków studiów o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, w szczególności kierunków biologiczno- przyrodniczych trafi na Wydział Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wniosek powstał właśnie na tym wydziale. Jego pomysłodawcą jest prof. Ryszard Górecki- rektor wydziału biologii, Senator RP.
-
Projekt będzie realizowany przez trzy lata, a jego rozpoczęcie planowane jest już na wrzesień tego roku - mówi Aleksander Socha, były kanclerz UWM, współautor wniosku.
-
Z projektu będą mogli skorzystać nie tylko wykładowcy akademiccy, ale również nauczyciele szkół ponadpodstawowych, absolwenci kierunków biologicznych, a nawet pracownicy administracji leśnej czy służb ochrony przyrody - podkreśla prof. Ryszard Górecki.
Przez trzy lata uczestnicy projektu będą mogli całkowicie za darmo przejść bardzo innowacyjne szkolenia, m.in. na temat „Zarządzania obszarami Natura 2000” - bardzo ważne szczególnie przy dzisiejszym planowaniu inwestycji na Warmii i Mazurach. Nauczyciele wzbogacą programy dydaktyczne dzięki szkoleniom z „Zastosowania współczesnych metod eksperymentalnych w nauczaniu przedmiotów biologiczno- przyrodniczych”. Projekt przewiduje dla nich również warsztaty terenowe. Kadra akademicka z Wydziału Biologii będzie miała szansę na poszerzenie swoich możliwości, a co za tym idzie wiedzy studentów poprzez kursy z „Praktycznego zastosowania badań cytogenetycznych w diagnostyce zwierząt i człowieka”. Dodatkowo projekt przewiduje kursy języka angielskiego i wyjazdy zagraniczne dla wykładowców z Wydziału Biologii.
-
Jest to ogromna szansa dla naszego województwa, która pozwoli wyeliminować zjawisko niedopasowania wykształcenia do potrzeb rynku pracy. Warmia i Mazury to region z dużym potencjałem przyrodniczym, dlatego inwestycja w kształcenie na kierunkach biologiczno- przyrodniczych jest bardzo potrzebna - dodaje Ryszard Górecki, który sam jest profesorem nauk biologicznych.
Realizacja projektu rozpocznie się po podpisaniu umowy pomiędzy Uniwersytetem Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie a PARP-em. Projekt „Rozszerzanie i udoskonalanie oferty edukacyjnej skierowanej do osób spoza uczelni oraz podwyższenie jakości nauczania i kompetencji kadry akademickiej” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z Europejskiego Funduszu Społecznego, jest pierwszym jaki do tej pory udało się uzyskać największej uczelni w regionie.