(fot. archiwum)
15 lipca 1945 roku rozegrano pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej w Olsztynie. Wydarzenie to dało początek historii lokalnej piłki nożnej.
Dokładnie 64 lata temu naprzeciw siebie stanęli reprezentanci kolejarzy i spółdzielni spożywców „Społem”. I na ten dzień datuje się także powstanie dwóch olsztyńskich klubów, OKS-u oraz Warmii. Oba to najbardziej utytułowane zespoły w mieście. Rzecz jasna, najbardziej wyróżniają się ci pierwsi.
To właśnie zespół nieistniejącego już Stomilu Olsztyn zagrał w ośmiu sezonach w ekstraklasie. Piłkarze, których do I ligi wprowadził Bogusław Kaczmarek niejednokrotnie byli sprawcami wielkich niespodzianek, pokonując m.in. ekipy warszawskiej Legii czy łódzkiego Widzewa. Dwa razy dotarli także do ćwierćfinału Pucharu Polski.
Obecnie tradycje Stomilu kontynuuje OKS 1945 Olsztyn. Podopieczni Jerzego Budziłka przygotowują się do kolejnego sezonu w II lidze. Ta z kolei, kiedy była jeszcze bezpośrednim zapleczem ekstraklasy, gościła kiedyś również piłkarzy Warmii. Obecnie zespół ten występuje w lidze okręgowej, podobnie jak inna olsztyńska drużyna, OKS Stomilowcy Olsztyn, od roku stanowiąca rezerwy II-ligowca.
Na chwilę obecną wymienione wyżej trzy kluby to wszyscy reprezentanci Olsztyna w rozgrywkach seniorskich. Kilka lat temu w najniższych klasach rozgrywkowych występowały też takie drużyny, jak Orzeł czy Kormoran.
Pisząc o historii olsztyńskiej piłki trudno nie wspomnieć o dwóch wydarzeniach, które miały miejsce jeszcze w poprzednim stuleciu. W 1989 roku na stadionie przy alei Piłsudskiego rozegrano finał Pucharu Polski pomiędzy Jagiellonią Białystok a Legią Warszawa. Ze zwycięstwa 5:2 cieszyli się wówczas piłkarze ze stolicy.
Ponad pół wieku po historycznym powojennym pojedynku w Olsztynie gościła też reprezentacja Polski. 24 września 1997 roku prowadzeni wówczas przez Janusza Wójcika Polacy pokonali w towarzyskim spotkaniu reprezentację Litwy 2:0. Jedną z bramek dla biało-czerwonych zdobył wówczas Cezary Kucharski, który dwa lata później założył koszulkę Stomilu.