Olsztyn ma kolejną atrakcję turystyczną. Magazyn Solny - bo o nim mowa - podczas wczorajszej (12.07) „Niedzieli w Muzeum” po raz pierwszy po pracach konserwatorskich został udostępniony do zwiedzania.
Magazyn Solny to niewielki budynek stojący na zamkowym międzymurzu. Budynek powstał w XVI wieku, a jedna z jego ścian opiera się na dawnych murach zewnętrznych zamku. Przed wiekami był koszarami straży zamkowej. Mieścił sień, dwie izby mieszkalne, zbrojownię, kuchnię i magazyn na strychu. W XIX wieku zorganizowano w nim skład soli - stąd wzięła się nazwa całego budynku.
Po II wojnie światowej w Magazynie Solnym swoją siedzibę miało Archiwum Państwowe, ale dopiero po przejęciu go przez Muzeum Warmii i Mazur na początku XXI wieku odkryto oryginalne XVI-wieczne posadzki.
Obecnie turyści mogą zobaczyć: resztki ścianek działowych pomieszczeń i posadzkę, multimedialną prezentację dotyczącą historii zamku oraz pobytu Kopernika na Warmii, makietę olsztyńskiego zamku przedstawiającego prawdopodobny wygląd zamku XV i XVI wieku.
-
Magazyn Solny na co dzień służy jako centrum edukacji muzealnej, odbywają się w nim głównie zajęcia edukacyjne dla młodzieży - mówi Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
- Pracownia edukacyjna mieści się na poddaszu Magazynu, a na parterze są odkryte podczas prac konserwatorskich dawne, XVI-XVII wieczne posadzki, które pokazujemy turystom. Na parterze Magazynu pokazujemy również prezentację multimedialną o historii olsztyńskiego zamku i jego znamienitym mieszkańcu - Mikołaju Koperniku. Program ten będziemy prezentowali przez cały sezon wakacyjny.Wspomniane przez dyrektora Cygańskiego centrum edukacji multimedialnej to pracownia z wieloma stanowiskami komputerowymi, które pozwalają w młodym ludziom w akceptowany przez nich sposób zgłębiać historię naszego miasta i regionu. Ale obok komputerów można zobaczyć ołowiane żołnierzyki z różnych epok, modele armat, koni i innych figurek, makietę zamku, a nawet model czołgu T-34. Wszystko to służy uczestnikom warsztatów edukacyjnych w Magazynie Solnym do rekonstrukcji średniowiecznych bitew.
-
Dla mnie jest to pewnego rodzaju odkrycie - mówi dyrektor Cygański.
- Magazyn Solny przystosowany na centrum edukacji muzealnej, w naszym rozumieniu miał być miejscem, gdzie młody człowiek styka się z najnowocześniejszą techniką audiowizualną. Wydawało nam się, że właśnie wykorzystując komputery najlepiej trafimy do uczniów i studentów. Okazało się jednak, że Muzeum nie jest tak bogate, by każdemu uczestnikowi zajęć w centrum edukacji multimedialnej zapewnić osobne stanowisko komputerowe.
-
Wtedy jeden z moich współpracowników - Sebastian Mierzyński - wpadł na pomysł, by pokazywać, jak on poznawał historię, czyli poprzez budowę ołowianych żołnierzyków i rekonstruowanie historycznych bitew - mówi dyrektor Cygański.
- I młodzież się tym zachłysnęła. Okazało się, że młody człowiek przychodzi do muzeum i chce bawić się tak, jak bawili się jego rodzice. To było dla nas wielkie odkrycie.-
Aktualnie możemy zrekonstruować bitwy średniowieczne - mówi Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
- Przygotowujemy się również do rekonstrukcji bitew bardziej współczesnych. Stąd w naszej pracowni m.in. model czołgu T-34 z okresu II wojny światowej. Pracujemy nad innymi figurkami.Magazyn Solny udostępniany jest do zwiedzania od wtorku do piątku o godzinie 10, 11, 12 i 13.
Z D J Ę C I A