Wystrzały z hakownic z zamkowej wieży, trzaskane tarcze i fruwające w powietrzu rycerskie topory, to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowało dziś Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie dla odwiedzających olsztyński zamek. A wszystko to w ramach kolejnego już cyklu imprez pod hasłem „Niedziela w Muzeum”. Tym razem spotkanie na zamku odbywało się pod tytułem „Którędy na Grunwald?”.
-
Niedziele w Muzeum organizujemy bodaj od 1994 roku - mówi Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur. -
Ta Niedziela w Muzeum jest niezwykła, bowiem poświęcona jest Grunwaldowi. Zbliżamy się do 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku. Dzisiejsza impreza zatytułowana „Którędy na Grunwald?” to dla nas początek wielkich przygotowań do rocznicowych obchodów.Muzeum Warmii i Mazur, jako gospodarz Pól Grunwaldzkich, intensywnie przygotowuje się do przyszłorocznej rocznicy.
-
Na Polach Grunwaldzkich realizujemy duży program inwestycyjny, a oprócz tego przygotowujemy także klasyczny program muzealny - mówi dyrektor Cygański. -
W przyszłym roku zorganizujemy tu, na zamku, dużą wystawę pt. „Grunwald w sztuce polskiej”. Pracujemy też nad nową wystawą na Polach Grunwaldzkich. Będzie także nowy program edukacyjny, właśnie pod tytułem „Którędy na Grunwald?”. Będziemy mieli też nowe propozycje wydawnicze.
Jednym z ciekawszych projektów Muzeum Warmii i Mazur, związanych z rocznicą Bitwy Grunwaldzkiej jaki będzie realizowany na olsztyńskim zamku, będzie cykl poświęcony wielkim uczestnikom bitwy zatytułowany „Oni walczyli pod Grunwaldem”.
-
Będzie to wystawa o wielkich rycerzach, wielkich wodzach walczących pod Grunwaldem po obu stronach - mówi Janusz Cygański. -
Ten program rozpoczynamy już od jesieni. Zapraszam wszystkich do korzystania z propozycji, które Muzeum Warmii i Mazur przygotowuje.Dzisiejsza impreza na olsztyńskim zamku w istocie zainicjowała rocznicowe obchody.
-
Dzisiaj chcemy zaprezentować różne aspekty średniowiecznej kultury rycerskiej, kultury z okresu bitwy grunwaldzkiej - tłumaczy Janusz Cygański. -
Chcemy przybliżyć historię Polski przez zabawę, bo to najprzyjemniejszy sposób obcowania z kulturą i historią. W taki sam sposób chcemy opowiedzieć o Polach Grunwaldzkich. Powiemy, jak chcemy zagospodarować pole bitwy pod Grunwaldem, w jaki sposób będzie ono funkcjonować. Chcemy też mówić o tajemnicach związanych z bitwą, a jest ich wiele. Nie wiadomo gdzie tak naprawdę bitwa się toczyła, jak rzeczywiście przebiegały fronty, ile wojska było po jednej i po drugiej stronie? Takich pytań jest bardzo dużo. I dziś zaczynamy odpowiadać na niektóre z nich. Dzisiaj na dziedzińcu olsztyńskiego zamku oraz położonym opodal zamkowych murów Magazynie Solnym dla mieszkańców Olsztyna i turystów przygotowano wiele zabaw i konkursów - zarówno sprawnościowych, jak i sprawdzających historyczną wiedzę.
-
Jednym z ważniejszych problemów jakie stawiamy dziś przed młodymi ludźmi w ramach konkursów, jest ten, w którym młodzież sama proponuje wizję Pól Grunwaldzkich - mówi dyrektor Cygański. -
Ta wizja młodych ludzi szczególnie nas interesuje. Chcemy uwzględnić potrzeby młodego pokolenia na Polach Grunwaldzkich.Z dzisiejszej oferty Muzeum Warmii i Mazur skorzystało kilkaset osób - małych i dużych. Każdy znalazł coś dla siebie. Oprócz zabaw dla najmłodszych i cieszących się wielkim zainteresowaniem pokazów walk rycerskich z udziałem bractw rycerskich z Olsztyna i Olsztynka, do dyspozycji zwiedzających była też „zwykła” ekspozycja muzealna.
Kolejna Niedziela w Muzeum już 26 lipca. Tym razem Muzeum zaprasza od godz. 11.00 do Domu Gazety Olsztyńskiej na spotkanie ze św. Jakubem.
Z D J Ę C I A
F I L M Y