Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:24 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2009-07-10 13:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Kampania PIP w budownictwie

Olsztyn24

W lipcu Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła zaplanowaną na trzy lata kampanię prewencyjną „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia”. Celem kampanii jest ograniczenie liczby wypadków oraz promocja standardów bezpiecznej pracy w budownictwie. Ponieważ do wypadków śmiertelnych na placu budowy dochodzi najczęściej w wyniku upadku pracownika z wysokości (ponad 50 procent ogółu takich zdarzeń), kampania będzie się skupiała wokół tego właśnie problemu. Głównymi adresatami działań inspektorów pracy będą pracownicy i pracodawcy firm budowlanych.

Ponadto w lipcu Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie rozpocznie realizację nowatorskiego programu prewencyjnego „Bezpieczna Budowa”, którego celem jest poprawa warunków pracy i pełne dostosowanie przedsiębiorstw budowlanych do obowiązujących przepisów. Mogą do niego przystąpić pracodawcy, którzy zgłoszą się do inspekcji zanim w ich firmie rozpocznie się kontrola.

Po udziale w szkoleniu, pracodawcy, dzięki pomocy inspektora pracy, zweryfikują czy praca wykonywana jest zgodnie z przepisami i w bezpieczny sposób. Po dokonaniu oceny ryzyka zawodowego podejmą działania eliminujące bądź ograniczające występujące zagrożenia - inwestując w lepszą organizację pracy, szkolenie pracowników, a jeśli to konieczne również w niezbędne środki ochrony zbiorowej. Program zakończy się audytem sprawdzającym. Przedsiębiorstwa, które uzyskują pozytywne wyniki nie będą objęte planowanymi w najbliższym okresie kontrolami, chyba że dojdzie do wypadku lub do PIP wpłynie skarga.

Nabór do programu trwa do 31 lipca. Zgłoszenia dokonać można osobiście w siedzibie OIP, listownie (w tym za pośrednictwem poczty elektronicznej) lub za pośrednictwem interaktywnego formularza umieszczonego na stronie kampanii www.bezupadku.pl
R E K L A M A
Ponadto inspektorzy pracy planują nasilenie działań kontrolnych na placach budów, szczególnie jesienią tego roku oraz organizację szeregu szkoleń i spotkań o charakterze informacyjno-prewencyjnym. Celem tych działań będzie uświadomienie szerokim kręgom społeczeństwa, a szczególnie pracownikom i pracodawcom, skali zagrożeń wypadkowych występujących na placu budowy.

W ostatnich latach, zarówno w skali kraju, jak i w naszym regionie, wzrosła liczba pracowników budowlanych, którzy ulegli wypadkom przy pracy. Np. w 2008 r. w stosunku do roku 2007 r. liczba poszkodowanych w wypadkach w budownictwie wzrosła o blisko 12 procent. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła natomiast aż o ponad 35 procent. Niestety, ale u nas także w ostatnich latach wzrasta liczba ofiar wypadków w budownictwie - z 238 w roku 2005 do 357 w roku ubiegłym. Dla naszego województwa najbardziej tragiczny był rok 2007, kiedy to podczas prac budowlanych w wyniku upadków z wysokości zginęło 13 osób. W tym roku szczęśliwie wypadków jest mniej, bo mamy 12 osób poszkodowanych przy pracach budowlanych, w tym tylko jeden pracownik zginął w wyniku wypadku

Do upadków z wysokości w budownictwie dochodzi najczęściej z powodu nieprzestrzegania przepisów bhp, zarówno przez pracodawców jak i pracowników. Wśród przyczyn ludzkich dominuje nieużywanie przez pracowników środków ochrony indywidualnej, pomimo że są one często dostępne na placu budowy oraz lekceważenie zagrożenia lub jego nieznajomość, czy wreszcie spożycie alkoholu przez pracowników. Np. w roku 2007 prawie połowa z pracowników, którzy zginęli w wyniku upadków z wysokości była po prostu pijana. Na budowach często stwierdzany jest brak lub niewłaściwe zabezpieczenie pracowników przed upadkiem z dachów i stropów, ciągów komunikacyjnych, pomostów rusztowań, czy to w postaci ochron indywidualnych, np. szelek bezpieczeństwa, czy środków ochrony zbiorowej.

Do wypadków prowadzi także nieodpowiedni stan wykonanych zabezpieczeń - ich konstrukcja, wytrzymałość i usytuowanie względem stref niebezpiecznych. Do tego dochodzi nieprawidłowy stan pomostów roboczych. Często są to luźno ułożone, przypadkowo dobrane deski, o różnej grubości i długości, często wystające poza obrys rusztowania.

Wiele do życzenia pozostawia także stan drabin. Wśród przyczyn organizacyjnych powtarza się brak nadzoru nad prowadzonymi pracami, tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór odstępstw od przepisów i zasad bhp oraz stosowania niewłaściwej technologii.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.