W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o braku krwi w stacjach krwiodawstwa, Izba Skarbowa w Olsztynie przypomina, że podatnik, który w roku podatkowym oddał honorowo krew, ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenia dokonuje się od dochodu. Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi.
Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt. 9 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu odliczyć można darowizny przekazane na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi.
Z podatkowej ulgi skorzystać mogą honorowi dawcy krwi, czyli osoby, które oddały krew bezpłatnie i zostały zarejestrowane w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (stacji krwiodawstwa).
Aby dokonać odliczenia, honorowy krwiodawca (wpisany do rejestru) powinien posiadać:
- dokument (zaświadczenie, poświadczenie, itp.), z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny,
- oświadczenie obdarowanego (publicznej służby krwi) o przyjęciu darowizny.
Odliczeniu podlega faktycznie oddana ilość krwi przemnożona przez kwotę ekwiwalentu. Ekwiwalent pieniężny od 1 stycznia 2007 r. za 1 litr wynosi 130 zł.
W sumie jednak odliczenie z tytułu honorowego krwiodawstwa łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele pożytku publicznego nie może przekroczyć łącznie 6% dochodu podatnika.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O.
Z omawianej ulgi mogą również skorzystać podatnicy opodatkowujący swoje przychody zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Odliczenia dokonują wówczas w zeznaniu PIT-28, z dołączonym załącznikiem PIT/O.
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami i dezinformacją dotyczącą rocznego limitu oddawania osocza, Ministerstwo Finansów przy udziale Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi z kampanią społeczną Krewniacy informuje, że obecnie dawcy krwi mogą oddawać nawet 25 litrów osocza rocznie. Zmiany prawne w tym zakresie weszły w życie już jakiś czas temu (podniesienie dotychczasowego limitu z 15 do 25 litrów), jednak informacje te nie dotarły do wszystkich dawców. Informacja o wysokości limitu jest szczególnie ważna dla osób, które chcą skorzystać z ulgi podatkowej z tego tytułu.
Na potrzeby akcji promującej skorzystanie z tej ulgi Ministerstwo Finansów opracowało broszurę „Ulga dla honorowych krwiodawców”, która wyjaśnia, jak skorzystać z tego odliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym. Broszurę przygotowano z myślą o wszystkich honorowych dawcach, którzy do tej pory nie wiedzieli o możliwości skorzystania z tej ulgi.
Warto zwrócić uwagę, że wysokość ulgi oblicza się mnożąc ilość faktycznie oddanej krwi lub osocza przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi, tj. przez 130 zł. Taki sam przelicznik obowiązuje za pobrane osocze.
Bliższych informacji na temat ulg z tytułu honorowego krwiodawstwa można szukać na stronach internetowych Ministerstwa Finansów oraz izb i urzędów skarbowych, a także w udostępnianych w urzędach skarbowych papierowych broszurach. Informacji telefonicznej udziela również Krajowa Informacja Podatkowa od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 - 18:00 z tel. stacjonarnego: 0 801 055 055, z tel. komórkowego: (022) 330 0330.