Od dziś (9.07) olsztyńskim zamkiem znowu rządzi Mikołaj Kopernik. Administrator dóbr kapituły warmińskiej w latach 1516-1521, w którego postać wcielił się Marian Czarkowski, aktor Teatru Jaracza, odebrał symboliczny klucz do bram olsztyńskiego zamku od Janusza Cygańskiego, dyrektora Muzeum Warmii i Mazur. W ten sposób rozpoczęła się kolejna edycja Wakacyjnych spotkań czwartkowych z Kopernikiem.
- Witam cię Mistrzu Mikołaju w naszych skromnych progach. Przekazuję ci władztwo nad zamkiem. Proszę, byś uczynił wszystko, by goście olsztyńskiego zamku czuli się tutaj wspaniale - powiedział dyrektor Cygański, przekazując klucz do zamku Mikołajowi Kopernikowi.
- Tak jak dbałem o Warmię obejmując ją w 1516 roku, tak również dzisiaj będę o nią dbał, a o gości olsztyńskiego zamku w szczególności - zapewniał Kopernik.
Gwoździem czwartkowych spotkań z Kopernikiem niewątpliwie jest spotkanie z „kopią” wielkiego astronoma i zwiedzanie zamku pod jego przewodnictwem. Sami przekonaliśmy się, że taki spacer po zamku to nie tylko wspaniała zabawa, ale również świetna lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci.
- Marian Czarkowski potrafi o swoim „prototypie” opowiadać bardzo interesująco - zapewniał dyrektor Cygański. I w tych słowach nie ma odrobiny przesady.
-
Czwartki z Mikołajem Kopernikiem na olsztyńskim zamku to już pewna tradycja - stwierdza Janusz Cygański. -
Organizujemy je od kilku lat. Myślę, że jest to jedna z ciekawszych naszych propozycji na wakacje, ponieważ można nie tylko spotkać się z „żywym” Kopernikiem, ale również poznać przeszłość regionu i naszego miasta poprzez różnego rodzaju zabawy, gry, konkursy. Spotkania to propozycja dla całych rodzin. Zarówno mieszkańcy Olsztyna, jak i turyści przeżyją w te dni na zamku ciekawą przygodę, i co ważne - zabiorą ze sobą tę wiadomość, że Kopernik z Olsztynem związany jest bardzo.W tym roku zaplanowano 6 czwartkowych spotkań z Kopernikiem. Każde z nich będzie miało inny temat. Dzisiejsze odbywało się pod hasłem „Nie tylko święci garnki lepią”. Dlatego w sali kromerowskiej zamku zorganizowano pracownię garncarską, gdzie każdy mógł lepić ze specjalnie przygotowanej gliny. Z muzeum w Węgorzewie sprowadzono też autentyczny warsztat garncarski wraz z obsługą.
Poza zwiedzaniem zamku z Kopernikiem i lepieniem garnków, w dzisiejszej ofercie Muzeum znalazło się również malowanie, wycinanie, teatrzyk na dziedzińcu i związane z nim przebieranie w starodawne stroje.
Kolejne spotkanie z Kopernikiem już za tydzień, o godz. 10:00. Tym razem temat wiodący spotkania będzie brzmiał: „Nie szata zdobi człowieka”.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :