Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:51 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
red. | 2009-07-06 23:36 | Rozmiar tekstu: A A A

Nocne Etno Granie w Skansenie

Olsztyn24

W sobotę (11.07) o godz. 20:00 w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku rozpocznie się koncert muzyki etnicznej. Organizatorami imprezy są Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Nocne Etno Granie to muzyczny prolog do obchodów tegorocznych Dni Grunwaldu. Na tej imprezie będzie można posłuchać wykonawców, których twórczość silnie związana jest z tradycją własnego regionu, z kultura etniczną. Na skansenowej scenie wystąpi czołowy zespół litewskiej sceny etnicznej „Atalyja” oraz rodzinna kapela z Białego Dunajca „Trebunie Tutki”

„Atalyja” w gwarze ludowej znaczy tyle co „nadejście deszczu”. Repertuar zespołu obejmuje głównie stare pieśni świąteczne i dawne utwory polifoniczne zwane sutartine. Członkowie grupy starają się twórczo przetransformować tradycyjną muzykę Litwy, aby nadać jej nowoczesne brzmienie. W swoich wykonaniach łączą ludowe środki ekspresji (charakterystyczny śpiew i grę na instrumentach) z elementami rocka i, od czasu do czasu, klasycznej muzyki indyjskiej. Niektóre ich aranżacje ocierają się też o jazz-rock i funk.

Na dwóch wydanych jak dotąd albumach grupy można znaleźć oryginalne interpretacje tradycyjnych utworów litewskiej muzyki ludowej.
R E K L A M A
„Trebunie Tutki” to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nic nie tracąc ze swojego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej.

Trebunie Tutki jako jedyny zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Charts Europejskiej Unii Radiowej.

Umiłowanie tradycji i wierności góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, tworzą Nową Muzykę Góralską. Kreują oryginalne polskie brzmienie. Chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem współpracując z producentem Włodzimierzem Kleszczem i z wybitnymi artystami min. Z jamajską grupą „The Twinkle Brothers” zespołami Adriana Sherwooda, kirgiskim „Ordo Sakhna”, a także z rodzimymi muzykami: Krzysztofem Scierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, z VOO VOO i formacjami Włodzimierza Kiniorskiego „Kiniora”.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum w Olsztynku.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.