W czwartek rozpoczynają się XXXVI Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”, ale już dziś (30.06) wystartowały imprezy towarzyszące Spotkaniom. Organizatorzy rozszerzyli zasięg imprezy, pozwalając poezji wyjść poza dziedziniec olsztyńskiego zamku. Jednym z miejsc, gdzie w przed i w trakcie festiwalu będzie się dużo mówiło o poezji będzie Stary Ratusz. Dziś (30.06) w atrium Starego Ratusza zainaugurowała działalność Galeria Poetycka.
- Galeria Poetycka to wspólny pomysł Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - mówi Wiesława Borkowska - Nichthauser, zastępca dyrektora WBP. -
Cieszymy się, że do Spotkań Zamkowych włączono nas - bibliotekarzy. Efektem tego jest dzisiejsza impreza, którą inaugurujemy tegoroczne Spotkania Zamkowe. Galeria poetycka będzie trwała do końca Spotkań, czyli do 4 lipca. Przez tydzień atrium Starego Ratusza WBP w Olsztynie będzie miejscem, gdzie królować będzie poezja.
-
Mamy piękną wystawę dotyczącą Włodzimierza Wysockiego, przygotowaną przez dyrektora Muzeum Wysockiego w Koszalinie Marlenę Zimną - mówi dyrektor Borkowska-Nichthauser. -
Na wystawie można zobaczyć unikalne zdjęcia i dokumenty dotyczące tego wielkiego poety, aktora i pieśniarza. To są unikalne zdjęcia i fantastyczne dokumenty.
-
Materiały, które przywieźliśmy do Olsztyna, są efektem wieloletnich poszukiwań, wielu kwerend przeprowadzonych w muzeach Rosji, Ukrainy, Białorusi, ale również Izraela, USA czy Niemiec - dodaje Marlena Zimna.
Wystawie fotografii i dokumentów towarzyszyć będą utwory Wysockiego oraz prezentacje fragmentów z jego życia scenicznego i prywatnego.
-
W Starym Ratuszu będzie można też kupić książki z poezją, odpowiednie stoisko przygotowała Książnica Polska - mówi Iwona Bolińska-Walendzik, z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. -
Bardzo interesujący jest też pomysł stworzenia Kroniki Poetyckiej. Kronika Poetycka to w istocie 15-metrowa bela białego materiału, na którym każdy będzie mógł zapisać strofy własnych lub zapożyczonych wierszy.
Przez cały tydzień plastyk Wiesław Wachowski będzie prezentował ciekawą instalację „Poezja deszczowej rynny”. Dzisiaj można było obserwować pierwszą odsłonę instalacji. Artysta rozpoczął eksperymentowanie z kroplą wody, którego efektem końcowym ma być obraz „namalowany” przez spadające z rynien krople.
- Jako plastyk chcę zaprezentować wartości plastyczne, które daje kropla wody - mówi Wiesław Wachowski. -
Na razie krople nie bardzo dają się ujarzmić, więc efekt końcowy dla mnie też jest pewną niespodzianką, chociaż ogólnie wiem, co uzyskam. Cieszą mnie też efekty niespodziewane. Dzisiaj, na przykład, krople dosięgły mojego ubrania i jestem pomalowany. Tego nie planowałem.Elementy instalacji przygotowanej przez Wiesława Wachowskiego nawiązywały do dziedzińca zamkowego: nieistniejącej już lipy, zdemontowanej rynny, zamkowej studni bez wody.
-
Dzisiaj odwoływałem się do symboliki dziedzińca zamkowego, ale instalacja będzie się dynamicznie zmieniać - mówi Wiesław Wachowski. -
Jutro ciemne barwy kropel zastąpią kolory. Wiadomo, że kropla była też narzędziem tortury. Na kolejnym spotkaniu dotrę i do tego tematu. Zainteresowanych wystawą o Włodzimierzu Wysockim, poezją, jak też efektem eksperymentów Wiesława Wachowskiego zapraszamy do Starego Ratusza.
Z D J Ę C I A