W pierwszym kwartale 2009 r. przeprowadzono kontrole dotyczące jakości i prawidłowości oznakowania miodu pszczelego. Badano miody: wielokwiatowe, rzepakowe, lipowe, akacjowe, gryczane, spadziowe i inne. Kontrole przeprowadzono w 12 placówkach, w tym w 2 hurtowniach i jednym sklepie wielkopowierzchniowym. Ogółem zbadano 74 partie miodów wartości 5 241 zł, z czego zakwestionowano 10 partii (13,5%) na kwotę 949 zł (18%).
Nieprawidłowości dotyczyły głównie jakości miodu. Co czwarta zbadana laboratoryjnie partia miodu (w sumie zbadano 12 partii) nie spełniała wymagań jakościowych zawartych w odnośnych przepisach prawa i polskiej normie. W tym zakresie kwestionowano brak lub niższą niż wymagana zawartość pyłku lipy w miodach lipowych. Z kolei w przypadku miodu gryczanego stwierdzono zbyt wysoką zawartość 5-hydroksymetylofurfuralu (związek organiczny powstający na skutek odszczepienia w wysokiej temperaturze wody z cukrów, którego obecność wpływa na obniżenie walorów zdrowotnych miodu).
W zakresie oznakowania miodów, nieprawidłowości stwierdzono w 9 partiach na 74 zbadane. Najczęstszym powodem kwestionowania była zbyt mała w stosunku do wymaganej wysokość czcionki cyfr i liter w oznakowaniu ilości nominalnej (7 partii). Poza tym dostrzeżono następujące uchybienia:
- niejednoznaczne określenie odmiany miodu (deklarowano na etykiecie, że jest to miód pszczeli spadziowy, podczas gdy mniejszymi literami zamieszczono informację, że jest to miód z leśnej spadzi oraz nektaru kwiatów i ziół),
- brak numeru partii produkcyjnej,
- niezgodność masy rzeczywistej z deklarowaną na opakowaniu.
Wszystkie badane partie miodów były oznakowane w języku polskim. Nie kwestionowano również oznakowania miodów pochodzących z produkcji ekologicznej.
W toku kontroli podmiotów prowadzących sprzedaż miodów stwierdzono również nieprzestrzeganie przepisów dotyczących cen, co dotyczyło 6 sklepów. Z kolei w jednej placówce jedna osoba nie posiadała aktualnego orzeczenia lekarskiego wydawanego dla celów sanitarno-epidemiologicznych.
Przedmiotem kontroli były ponadto: aktualność dat minimalnej trwałości, zgodność działalności z wpisem do ewidencji lub rejestru, aktualność cech legalizacji wag oraz ewentualne występowanie czynów noszących znamiona nieuczciwej konkurencji. W powyższym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.
W związku z ustaleniami kontroli podjęto działania zmierzające do eliminacji stwierdzonych uchybień stosownie do kompetencji Inspekcji Handlowej.