Swobodne korzystanie z komputera, internetu i innych narzędzi komunikacyjnych pozwala na pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym. Tworząc Regionalne Partnerstwo na rzecz Rozwoju Bibliotek władze warmińsko-mazurskiego wspierają długofalowy projekt modernizacyjny, który ma zwiększyć dostęp mieszkańców wsi i małych miast do informacji, wiedzy i kultury.
Pod względem dostępu obywateli do szerokopasmowego internetu i zasobów zgromadzonych w sieci Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. To duży problem społeczny - wiadomo przecież, że tzw. wykluczenie cyfrowe jest jednym z głównych źródeł wykluczenia społecznego.
Program Rozwoju Bibliotek, realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a współfinansowany przez Fundację Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, ma pomóc bibliotekom w małych miejscowościach przekształcić się w aktywne ośrodki lokalnego życia. Dzięki nowoczesnym narzędziom teleinformatycznym, szkoleniom i innym formom wsparcia małe biblioteki będą mogły rozwijać swoją działalność i w efekcie przekazywać impuls do rozwoju poszczególnym mieszkańcom i całej społeczności.
Mając świadomość powagi wyzwania twórcy Programu Rozwoju Bibliotek postanowili uczynić swoje przedsięwzięcie sprawą ogólnonarodową. Podejmują starania, aby pozyskać jak najwięcej sprzymierzeńców i stworzyć klimat życzliwości dla idei modernizacji lokalnych bibliotek. Jedną z takich inicjatyw jest tworzenie Regionalnych Partnerstw na rzecz Rozwoju Bibliotek, promujących Program w wymiarze danego województwa.
Warmińsko-mazurskie jest piątym z kolei regionem, którego władze postanowiły zaangażować się w realizację Programu Rozwoju Bibliotek.
W poniedziałek, 29 czerwca, w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Stare Miasto 33 w Olsztynie uroczyście podpisane zostanie porozumienie o współpracy Wojewody Warmińsko-mazurskiego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Na mocy porozumienia w warmińsko-mazurskim powstaje Partnerstwo na rzecz Rozwoju Bibliotek. Oprócz Wojewody Warmińsko-mazurskiego i Marszałka Województwa Warmińsko-mazurskiego w partnerstwie uczestniczyć mają przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych ważnych dla rozwoju regionu np. wyższe uczelnie, władze oświatowe, przedstawiciele kościołów, organizacje samorządowe i gospodarcze.
Porozumienie przewiduje ponadto, że władze warmińsko-mazurskiego będą wspierać Program Rozwoju Bibliotek promocyjnie i informacyjnie.