Aparatura badawczo-naukowa o wartości ponad 24 mln zł trafi do Wydziału Nauk Medycznych i Medycyny Weterynaryjnej. Prof. Józef Górniewicz, rektor UWM, podpisał dzisiaj (25.06) w Warszawie w tej sprawie umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.
Pieniądze, które otrzyma uczelnia będą przeznaczone na dofinansowanie projektu o nazwie „Zakup aparatury naukowo-badawczej na potrzeby Centrum Innowacyjnych Technik Diagnostycznych i Terapeutycznych”. Pochodzą z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
Centrum Innowacyjnych Technik Diagnostycznych i Terapeutycznych będzie się składać z 3 laboratoriów służących 2 wydziałom:
1) Laboratorium badań nad komórkami macierzystymi Wydziału Nauk Medycznych
2) Laboratorium Nowoczesnych Technik Obrazowania i Wideochirurgii - Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
3) Laboratorium Medycyny Molekularnej - Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.
Dwa laboratoria (2 i 3) znajdują się w Kortowie. Trzecie powstanie w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Warszawskiej.
Do laboratorium Wydziału Nauk Medycznych trafi najwięcej pieniędzy. Jego aparatura ma być warta 16,8 mln zł. Składa się na nią m.in.: kriostat, wibratom, homogenizator tkanek, ultraszybki sorter komórek, czy komora laminarna.
Laboratoria Wydziału Medycyny Weterynaryjnej wzbogacą się m.in. o: kardiomonitor, puls oksymetr, zestaw aparatury do laparoskopii i artroskopii, czy też autoklaw laboratoryjny. Aparaturę uczelnia kupi do końca 2010 roku.
Utworzenie Centrum Innowacyjnych Technik Diagnostycznych i Terapeutycznych to przedsięwzięcie unikatowe. UWM jako jedyna uczelnia w Polsce prowadzi kształcenie w dwóch szeroko pojętych działach - medycyny człowieka i medycyny weterynaryjnej. To jednak nie koniec inwestycji aparaturowych, bo w kolejce czekają dwa następne projekty:
1) Wyposażenie w sprzęt aparaturowy Centrum nutri-bio-chemicznego (wartość niemal 22 mln zł)
2) Wyposażenie w sprzęt aparaturowy laboratoriów nauk technicznych na rzecz zwiększenia ogólnodostępnej oferty badawczej UWM w Olsztynie” (niemal 16 mln zł)
UWM czerpie już pieniądze z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W kwietniu 2009 r. władze uczelni podpisały z PARP umowę na realizację projektu „Rozbudowa, modernizacja i wyposażenie zespołu laboratoriów edukacyjno-badawczych technologii, jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności”, opiewającego na kwotę niemal 130 mln złotych.