Jacek Protas, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba” zapraszają na konferencję naukową pt. „Mazurski Park Narodowy - Szansa dla Mazur”. Spotkanie organizowane w ramach akcji „Mazury Cud Natury” - promującej Wielkie Jeziora Mazurskie w światowym konkursie na „Nowe 7 Cudów Natury” - odbędzie się 29 czerwca 2009 roku o godz. 11.00 w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
-
Celem konferencji jest popularyzacja idei tworzenia parków narodowych jako najwyższej formy ochrony przyrody i krajobrazu, wynikających z tego zalet i problemów dla społeczności lokalnych, w związku z planami utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego - mówi Jacek Protas, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
-
Temat utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego powrócił na początku marca 2009 roku podczas spotkania Oficjalnego Komitetu Wspierającego Wielkie Jeziora Mazurskie w światowym plebiscycie szwajcarskiej Fundacji „New7Wonders”. Byliśmy zgodni, że akcja promująca nasz region, nie może się skupić jedynie na zdobywaniu głosów w konkursie, ale także na refleksji dotyczącej ochrony tego obszaru, który od lat uznajemy za cud natury. Chcę powtórzyć, że trzeba wypracować model, który połączy dwa aspekty: rozwój gospodarczy i turystyczny z aspektem ochrony przyrody, a to niełatwe zadanie - zaznacza marszałek.
Konferencja będzie się składała z dwóch części.
-
W pierwszej, „teoretycznej” części zostaną przedstawione korzyści płynące z istnienia parku narodowego jako prestiżowej „marki jakości” natury i krajobrazu, strona prawna powołania parków narodowych oraz możliwości ich finansowania m.in. z funduszy europejskich pozyskiwanych przez gminy położone na ich obszarze - tłumaczy Krzysztof Worobiec, prezes Stowarzyszenia „Sadyba” - współorganizator konferencji.
W drugiej, „praktycznej” części ukazane zostaną doświadczenia z istniejących parków narodowych - Biebrzańskiego oraz Ujście Warty. - Przedstawiciele obu parków przedstawią problemy związane z ich tworzeniem oraz istnieniem, a przedstawiciele samorządów lokalnych z tych samych terenów przedstawią plusy i minusy współpracy z parkami - dodaje Krzysztof Worobiec.
Na koniec przedstawione zostaną zarysy planowanego Mazurskiego Parku Narodowego oraz stanowiska środowisk lokalnych z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Udział w konferencji zapowiedzieli już samorządowcy i przedstawiciele nadleśnictw, instytucji związanych z ochroną krajobrazu i przyrody oraz organizacji pozarządowych.
Podczas konferencji będzie można nabyć publikacje związane z Mazurami oraz ochroną przyrody. Organizatorzy konferencji zachęcają m.in. do zapoznania się i nabycia publikacji Wydawnictwa „Borussia”:
- „Mazurskie cmentarze. Symbole w krajobrazie” Tekli Żurkowskiej - wydanej przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie;
- „Aleje przydrożne. Historia, znaczenie, zagrożenie, ochrona” pod red. Krzysztofa Worobca i Iwony Liżewskiej.