Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:00 20 września 2024 Imieniny: Mieczysławy, Filipiny
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
red. | 2009-06-23 17:11:03 | Rozmiar tekstu: A A A
Sztuka i historia na Warmii i Mazurach

„GrunwaldArt” 2009

Olsztyn24
Grunwaldzkie pomniki

W ramach cyklu imprez związanego z obchodami rocznicy bitwy pod Grunwaldem, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz artyści regionu Warmii i Mazur zorganizują nowatorski projekt artystyczny. W dniach 1-10 lipca 2009 roku odbędzie się w Gierzwałdzie Plener Malarski pod nazwą „GrunwaldArt”.

Celem pleneru jest spotkanie profesjonalnych artystów z regionu Warmii i Mazur oraz z Polski, a w przyszłości także z innych krajów Europy, przede wszystkim z Litwy i Niemiec.

- Jestem pewien, że plener stworzy doskonałą okazję do nowego, twórczego spojrzenia na historię regionu, jak również możliwość dialogu ponad granicami kulturowymi i społecznymi, realizując ideę porozumienia między narodami - mówi Jacek Protas, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

- Tegoroczne spotkanie ma na celu, oprócz działań artystycznych, wypracowanie koncepcji następnych edycji pleneru - mówi dr Wioletta Jaskólska, kurator pleneru. - To spotkanie pozwoli na wzajemne poznanie się, nawiązanie przyjaźni i kontaktów, a także porównanie różnic i uwarunkowań kulturowych uczestników.
R E K L A M A
- Grunwald może stanowić doskonałą inspirację dla artystów, o czym świadczy lista polskich twórców, którzy wyrazili chęć udziału w plenerze - mówi marszałek Jacek Protas.

W zamierzeniu organizatorów, uczestnicy spotkania w Gierzwałdzie mają wypracować formułę prestiżowej, cyklicznej imprezy. - Chcemy zaangażować artystów nie tylko do pracy artystycznej w plenerze, ale i zaprosić do rozmowy o sztuce współczesnej podczas „pleneru teoretycznego”. Prowadzić go będą m.in. historycy sztuki, czy filozofowie kultury - zaznacza Wioletta Jaskólska.

Owocem pleneru będzie wystawa poplenerowa, którą mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego obejrzą jesienią w muzeach na szlaku zamków gotyckich na Warmii.

Do udziału w I. Plenerze Malarskim „GrunwaldArt” zostali zaproszeni: Wioletta Jaskólska, Joanna Milewicz, Ewa Plichta-Lubieniecka, Joanna Stasiak, Wiesław Bieńkuński, Linas Domarackas, Mariusz Gutowski, Alfons Kułakowski, Leszek Sokoll, Zbigniew Sprycha i Grzegorz Wnęk.

******

Wioletta Jaskólska - kurator pleneru - www.jaskolska.republika.pl

Wioletta Jaskólska urodziła się 27.02.1969 r. w Lidzbarku Warmińskim. Studia na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie, później studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki w pracowni Prof. M. Snocha w 1995 r. Od 1996 r. pracuje w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, w pracowni prof. zw Wojciecha Sadleya, obecnie w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na stanowisku adiunkta w Katedrze Sztuk Pięknych. Prowadzi tam zajęcia z Malarstwa i Rysunku. Zamknięcie przewodu doktorskiego w zakresie malarstwa przeprowadzone na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2003 r. Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu i rysunek. Od 2005 roku zajmuje się także aranżacją wnętrz. Za swoja twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

Joanna Milewicz - www.joannamilewicz.com

Joanna Milewicz studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni malarstwa prof. Rajmunda Ziemskiego i w pracowni tkaniny prof. Zbigniewa Gostomskiego w 1982 roku. Zajmuje się malarstwem, instalacjami, grafika użytkową. Projektowała również scenografie i plakaty. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie. Sporadyczny udział w wystawach zbiorowych. Prace w zbiorach muzealnych i w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Ewa Plichta-Lubieniecka

Ewa Plichta-Lubieniecka urodziła się, mieszka i pracuje w Olsztynie. Dyplom uzyskała w 1981 roku w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 90. była prezesem olsztyńskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Od wielu lat wykłada rysunek i malarstwo w Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych, bierze udział we wszystkich zbiorowych pokazach środowiska.

Ewa Plichta-Lubieniecka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem oraz projektuje drobną grafikę wydawniczą. Jej bliskie abstrakcji malarstwo inspirowane jest pejzażem Warmii i Mazur. Na IV Biennale Plastyki Olsztyńskiej, otrzymała III nagrodę za obraz „Szczęśliwe Mazury...”. Prace Ewy Plichty-Lubienieckiej znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Joanna Stasiak

Urodzona w 1965 r. w Łodzi. Studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskała w 1989 w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego. W 1991 podyplomowe studia w The Ruskin School of Drawing and Fine Art w Oksfordzie, opiekunem był prof. Stephen Farthing. 1998 wyjazd do Paryża na stypendium Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej. Dwumiesięczny pobyt poświęcony interpretacjom ostatniego obrazu Poussina „Apollo zakochany w Dafne”. Współautorka z Jackiem Antonim Zielińskim podręczników do szkoły podstawowe i gimnazjum z cyklu „Świat sztuki” Od 1996 prowadzi autorską Galerię In Spe. W 2002 przygotowała wystawę, „Gwasze, akwarele, rysunki Andrzeja Wróblewskiego. Inedita”. Od 2006 jest dyrektorem Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.

Wiesław Bieńkuński

Urodził się w 1951 roku. W latach 1977 - 1982 studiował w Akademii Stuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z grafiki warsztatowej, wyróżniony nagrodą rektora, uzyskał w 1982 roku. Aneks z malarstwa otrzymał w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego, którego wybitną twórczość i silną osobowość wysoko ceni. Wiesław Bieńkuński jest autorem ok. 20 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w kilkudziesięciu zbiorowych prezentacjach i międzynarodowych konkursach graficznych. Uczestniczy we wszystkich pokazach olsztyńskiego środowiska twórczego. Zajmuje się grafiką warsztatową - technikami metalowymi, litografią, drzeworytem oraz rysunkiem i malarstwem. Jest twórcą oryginalnych, własnych technik graficznych, powstałych z potrzeby poznania i poszerzania granic sztuki graficznej. W swoich poszukiwaniach wykorzystuje odnalezione przypadkiem stare kamienie litograficzne - fascynuje go zapis czasu, przemijania.

Linas Domarackas - www.linasdomarackas.com.pl

Urodził się w Šiauliai (Szawle) na Litwie 24.04.1967 roku, tam też uczęszczał do 11-letniej szkoły plastycznej. Pracę dyplomową obronił 1985 roku w pracowni malarstwa Reginy Rudienė (akwarela). W latach 1988-1991 kontynuował naukę akwareli, kolorystyki i kompozycji w prywatnej pracowni Birutė Gilytė w Wilnie. Do Polski przyjechał w listopadzie 1990 roku. W latach 1991-1994 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Należy do Polskiego Związku Artystów Plastyków. Jest członkiem międzynarodowej grupy artystycznej Decentryści.

Wszechstronna twórczość plastyczna Linasa Domarackasa obejmuje rysunek, grafikę, malarstwo sztalugowe, rzeźbę, płaskorzeźbę, a także projekty i wykonawstwo małych form rzeźbiarskich (amulety), scenografię teatralną oraz wszelkiego rodzaju ilustracje, w tym plakaty.

Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, na Litwie, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Włoszech, Australii, na Filipinach, Kambodży, Kanadzie, Kolumbii, Wenezueli, USA, Norwegii.

Mariusz Gutowski

Urodził się w 1981 r. Ukończył wydział Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dyplom (2007) w Pracowni Malarstwa prof. Eugeniusza Gena Małkowskiego. Zajmuje się malarstwem i ilustracją. Jest stypendystą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Jacka Protasa (2007 rok).

Jego prace od dłuższego czasu oscylują wokół zagadnień związanych z pojęciem portretu i są próbą usystematyzowania pojawiających się ciągle pytań i wątpliwości, zarówno poprzez odnoszenie się do przeszłości (do tego, co gdzieś zostało zapisane na fotografiach) jak również do teraźniejszości.

Alfons Kułakowski

Urodził się 9 maja 1927 roku w Osiczynie koło Berdyczowa. W 1945 roku został przyjęty na II rok uczelni malarskiej w Ałma-Acie. Na III roku przerwał studia, by rozpocząć je w Leningradzie. Po czterech latach wrócił jednak na uczelnię w Ałma-Acie, a na podstawie przedstawionych prac został przyjęty na V rok. Jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1953 roku, tuż po zakończeniu studiów, w Związku Artystów Plastyków w Ałma-Acie. Prace artysty prezentowane były na kilkunastu wystawach w Moskwie, Leningradzie, Samarze i innych miastach byłego ZSRR. Ponad 300 prac sprzedano za granicę. Pan Alfons Kułakowski mówi o sobie: „1 grudnia 1997 roku przekroczyłem granicę Rosji i zostałem Obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Teraz jestem prawdziwym Polakiem”. W jego głosie słychać i radość i ironię...

Leszek Sokoll

Dyplom uzyskał w 1977 r. w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się malarstwem i instalacją artystyczną oraz organizacją i aranżacją wystaw sztuki dawnej i współczesnej, animacja działań artystycznych.

Był pracownikiem dydaktycznym w pracowni malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, redaktorem graficznym regionalnego tygodnika, kustoszem w Biurze Badań i dokumentacji Zabytków, projektantem wnętrz, a jednocześnie prowadził galerię miejską w Ostrołęce. Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Od niedawna mieszka w Silicach pod Olsztynem.

Zbigniew Sprycha

Urodzony 25 marca 1959 r. w Częstochowie. Studia na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Juliusza Joniaka w 1985 r. Obecnie prowadzi pracownię rysunku na wydziale malarstwa krakowskiej ASP.

Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Wydział Kultury Urzędu Miasta Krakowa, Kolekcja Danielle Mitterand, Paryż, Francja, Fundacja France Liberte, Francja.

Stypendia i nagrody:

- 1986 - Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa
- Stypendium Ministra Kultury i Sztuki
- Stypendium Fundacji France Liberte
- I nagroda za malarstwo Dylom’85, Gdańsk 1987
- I nagroda w konkursie na ilustracje książkową im. J. Grabińskiego

Grzegorz Wnęk

Urodzony w 1974 roku we Frysztaku. W latach 1994-1999 studia na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 1999 roku. Od 1998 roku pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Od 2000 roku współtworzy Stowarzyszenie „Kontrapost”. W 2003 udział w sympozjum „Sztuka zaangażowania - szansa czy mit”; w Paradyżu, prezentacja tekstu pt. „Morze obrazów, żadnego obrazu”.
Stypendia i nagrody:

- 1998-1999 - Stypendium naukowe Ministra Kultury i Sztuki
- 2001 - Pobyt w Kunstlerhaus w Cuxhaven (Niemcy), realizacja programu artystycznego pt. „Alltagliches”.
- 2003 - Grand Priv 36. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Współczesnego „Bielska Jesień’ 2003”.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.