W pracowni biologii (foto: KWP Olsztyn)
Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie ma 50 lat. Z tej okazji policjanci i pracownicy laboratorium organizują „Dzień otwarty”.
W najbliższy piątek, 26 października br., o godz. 12 i 14 będzie można zwiedzić pracownie i zapoznać się z pracą ekspertów. Zainteresowani zobaczą pracownię badań DNA, broni i dokumentów. Gospodarze pokażą również, jak pobiera się odbitki linii papilarnych oraz jak wykonuje się portret pamięciowy.
Olsztyńskie laboratorium zostało utworzone rozkazem organizacyjnym komendanta głównego Milicji Obywatelskiej z dnia 1 listopada 1957 r. Podstawowym jego zadaniem było wykonywanie ekspertyz kryminalistycznych oraz udział w śledczych oględzinach miejsc zdarzeń.
Kryminalistyka, stosunkowo młoda dyscyplina naukowa, dysponowała specyficznymi dla swoich celów metodami badawczymi (np. daktyloskopia), w kolejnych latach znakomicie też adoptowano do celów wykrywczych i identyfikacyjnych zdobycze innych nauk (np. chemia, biologia). Dziś Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wykonuje rocznie około 9 tysięcy ekspertyz zgodnie z międzynarodowymi standardami ustalonymi dla badań kryminalistycznych.
Swoje kompetencje eksperci laboratorium od lat potwierdzają w krajowych i międzynarodowych badaniach biegłości. Wyniki tych badań, a także - co najważniejsze - dobre opinie zleceniodawców, są dla ekspertów ogromną motywacją do coraz lepszej pracy.
Obecnie w strukturze laboratorium działa pięć specjalistycznych sekcji - dokumentów i fonoskopii, daktyloskopii i automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej, mechanoskopii i balistyki, biologii i medycyny sądowej oraz chemii.
Laboratorium kryminalistyczne komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie znajduje się w budynku przy ul. Lubelskiej 35a (przy autokomisie).