Dlaczego młodzi Romowie porywają swoje oblubienice? Jak wygląda romskie wesele? Jak odbywają się chrzciny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, dotyczących życia w cygańskim taborze, będzie można uzyskać 26 czerwca (piątek) na olsztyńskiej Plaży Miejskiej. O godz. 15.00 rozpocznie się tam plenerowa impreza „Tabor Cygański” organizowana przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Romów.
-
To będzie bardzo interesująca impreza - mówi Adam Lulek Fedorowicz ze Stowarzyszenia Romów. -
Na olsztyńską plażę miejską przyjedzie cygański tabor. Będziemy się starali pokazać mieszkańcom Olsztyna, jak dawniej wyglądało życie Romów. Zapraszamy od godziny 15.00 do północy.Realizacja takich projektów, jak wspomniany wyżej „Tabor Cygański” jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu państwa. Od kilku lat realizowany jest rządowy „Program na Rzecz Społeczności Romskiej”. W tym roku na 39 realizowanych w ramach programu projektów województwo warmińsko-mazurskie otrzymało z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ponad 360 tys. zł.
-
Podobną kwotę spodziewamy się uzyskać w roku 2010 - mówi Joanna Wańkowska-Sobiesiak, pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych. -
Tak samo jak w roku ubiegłym, w tym roku do wojewody warmińsko-mazurskiego wpłynęło 39 wniosków o dofinansowanie projektów, które będą realizowane w roku następnym. Myślę, że wszystkie te projekty uzyskają akceptację ministra spraw wewnętrznych i administracji, a tym samym środki na ich realizację.
Aby żaden z wniosków nie został odrzucony, chociażby ze względów formalnych, dziś (9.06) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie spotkali się przedstawiciele wojewody, samorządów, kuratorium oświaty, wnioskodawcy i przedstawiciele społeczności romskiej. Wspólnie przeanalizowano przygotowane dokumenty.
-
Są drobne uchybienia formalne we wnioskach i odstępstwa od ministerialnych zaleceń, ale one zostaną usunięte - mówi Joanna Wańkowska-Sobiesiak. -
Moim zdaniem, wszystkie wnioski zasługują na uwzględnienie, chociaż są wśród nich wnioski szczególnie mi bliskie. Joanna Wańkowska-Sobiesiak oprócz tego, że jest pełnomocnikiem wojewody ds. mniejszości narodowych, jest dziennikarką - prezesem olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Kilka tygodni temu otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur - WAWRZYN 2008 za cykl reportaży-wywiadów „Buty Agaty”. Dlatego nie dziwią jej priorytety.
-
Osobiście lubię książki, więc dla mnie najważniejszy jest ten wniosek, który dotyczy wydrukowania albumu rodzinnych zdjęć Romów z Elbląga - mówi Joanna Wańkowska-Sobiesiak. -
Elblążanie odszukali zdjęcia nawet z końca XIX wieku, jak żyli, jak jeździli taborami, Myślę, że jeżeli ten album się ukaże, to będzie to album na pokolenia. Bardzo się cieszę z tej inicjatywy.Inna z ciekawych propozycji Stowarzyszenia Romów w ramach „Programu na Rzecz Społeczności Romskiej”, to zamiar nagrania i wydania na płycie romskiej bajki.
-
Wymyślił to młody Rom - Roland Bilicki - mówi pani pełnomocnik. -
I tenże młody Rom wymyślił program, który ma polegać na utrwalaniu osiągnięć muzycznych i wokalnych olsztyńskich Romów. To nie są bagatelne rzeczy, bo nasi Romowie otrzymywali stypendia, zarówno Ministra Kultury, jak i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, przeznaczone właśnie dla najzdolniejszej młodzieży Romskiej. Myślę, że osiągnięcia utalentowanych Romów należy utrwalić. Inny ze złożonych do wojewody warmińsko-mazurskiego wniosków dotyczy zdrowia społeczności romskiej.
-
Chcemy zorganizować w przyszłym roku „Białą Niedzielę” dla Romów - tłumaczy Joanna Wańkowska-Sobiesiak. -
Taka „Niedziela” była już w Olsztynie, teraz czas na Elbląg.To tylko nieliczne przykłady projektów, które najprawdopodobniej będą realizowane w przyszłym roku na rzecz mieszkających na Warmii, Mazurach i Powiślu Romów. Analizowane dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim wnioski, po drobnych korektach trafią do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wstępna decyzja ministra powinna być znana w listopadzie tego roku, pieniądze powinny zaś wpłynąć do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie na początku 2010 roku.
Z D J Ę C I A