W 20. rocznicę wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku uczniowie Szkoły Policealnej „Medyk” zrealizowali dwa projekty o charakterze patriotyczno-wychowawczym. Na terenie internatu „Medyka” przygotowano wystawy, wśród których na pierwszy plan wybijają się wystawy o „Solidarności”, tej z 1989 roku i tej współczesnej, a także wystawa „Z życia PRL-u”. Drugi z projektów to happening „Marsz Solidarności 2009”.
Organizatorzy happeningu planowali przemarsz ze sztandarami i transparentami „Solidarności” wokół internatu szkoły, na wzór solidarnościowych manifestacji sprzed 20. lat. Niestety pogoda pokrzyżowała im plany i imprezę trzeba było przenieść do sali gimnastycznej.
-
Celem imprezy jest kultywowanie pamięci narodowej, popularyzowanie wiedzy historycznej, wychowanie patriotyczne młodzieży, również tworzenie więzi pokoleniowej pomiędzy byłymi działaczami „Solidarności” a naszą młodzieżą - mówi Bogna Nawrot, kierownik internatu szkoły policealnej „Medyk” -
Oprócz pokazania młodzieży, jak wyglądały manifestacje w latach osiemdziesiątych minionego wieku, w ramach imprezy zburzymy kartonowy mur symbolizujący ówczesne podziały w polskim społeczeństwie. Planujemy też utworzyć „łańcuch okrągłego stołu”. Odczytana zostanie również rezolucja zawierająca nasz sprzeciw wobec totalitaryzmu. Jak twierdzi Bogna Nawrot, uczniowie z rezerwą podeszli do pomysłu zorganizowania happeningu.
- Duch, który istniał dwadzieścia lat temu trochę się wypalił - mówi. -
Dobrze więc, że uda się nam przynajmniej zasygnalizować, jak bardzo zmieniło się życie w Polsce przez te ostatnie 20 lat. Młodzież ucząca się w naszej szkole ma około 20. lat, więc rodziła się w czasach, kiedy w Polsce zaczynały się wielkie przemiany. Oni nie mogą pamiętać tych wydarzeń związanych z życiem w PRL-u. Staramy się więc je przypomnieć, czy to organizując „Marsz Solidarności”, czy też organizując wystawy dotyczące tamtego okresu.Uczestników happeningu odwiedzili dawni działacze „Solidarności”: Wiesław Brycki, Zenon Złakowski, Wojciech Ciesielski i Wojciech From. Ten ostatni oraz pracująca obecnie w szkolnej bibliotece Elżbieta Suchowiecka, podzielili się z uczniami refleksjami o swojej działalności w „Solidarności”.
Po wykonaniu wspomnianych wyżej punktów happeningu, uczniowie uczcili minutą ciszy pamięć Polaków, którzy zginęli w walce z komunizmem. Potem jeden z uczniów wygłosił rezolucję społeczności „Medyka”, której istotę można zawrzeć w słowach: „Nigdy więcej komunizmu i innego systemu totalitarnego!”.
Imprezę zakończył koncert w wykonaniu słuchaczy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Olsztynie.
Z D J Ę C I A