Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:42 28 listopada 2024 Imieniny: Lesława, Grzegorza
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Z serwisów
Jerzy Pantak | 2009-06-02 00:20 | Rozmiar tekstu: A A A
Niech nasza droga będzie wspólna

Wolontariusz to jest KTOŚ

Olsztyn24
Marta Urban-Burdalska i wolontariusz Janusz Dzięgielewski
(fot. Jerzy Pantak)

Niedawno cieszyliśmy się z uruchomienia w Olsztynie Centrum Wolontariatu „Spinacz”. Przypomnijmy, że jego punkt informacyjny mieści się w siedzibie OCOP przy ul. T. Szewczenki 1. Teraz przyszedł czas na pozyskiwanie i szkolenie wolontariuszy. Jednym z nich było majowe seminarium nt. systemu prawnego w wolontariacie, skierowane do wszelkich placówek, które współpracują lub chcą rozpocząć współpracę z wolontariuszami.

Seminarium, które prowadziła Marta Urban-Burdalska otworzyli: wiceprezydent Jerzy Szmit, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie Błażej Gawroński, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie Dariusz Pietrowski, dyrektor wydziału nadzoru pedagogicznego w Kuratorium Oświaty w Olsztynie Barbara Antczak, przedstawicielka marszałka Ewa Sapko-Pawliczak oraz przewodnicząca ROPMO i dyrektor OCOP w Olsztynie Monika Falej.

Co było przyczyną zorganizowania seminarium, któremu przyświecało hasło „Niech nasza droga będzie wspólna”? Na pewno malejąca liczba wolontariuszy oraz nikła wiedza na ten temat wśród działaczy organizacji pozarządowych oraz pracowników administracji publicznej i podległych im jednostek, bo i prawo jest w tym zakresie młode (ma zaledwie sześć lat), nieskrytalizowane. Zdaniem Dariusza Pietrowskiego, dobrze się stało, że do organizacji seminarium znaleźli się partnerzy w Olsztynie (przygotowano tylko trzy takie w Polsce).

Wiceprezydent Jerzy Szmit zaznaczył, że nie zbudujemy społeczeństwa obywatelskiego i odpowiedzialnego, jeśli nie otworzymy się na innych i nie wyjdziemy z ofertą pomocy potrzebującym spoza tradycyjnego grona, rodziny przyjaciół, czyli do obcych. Podkreślił znaczenie wolontariatu, bo „jest potrzeba i odpowiedź na nią”.
R E K L A M A
Barbara Antczak zaznaczyła, że wolontariat jest już częścią programu wychowawczego szkoły, a dyrektor Błażej Gawroński stwierdził, że zapotrzebowanie na wolontariat jest duże, że warto wzmacniać więzi międzypokoleniowe poprzez pracę dla siebie nawzajem, że widzi duże pole do działania zarówno dla młodzieży jak i osób starszych. Gdyby nie około setka wolontariuszy, to 50 pracowników MZPiTU byłoby znacznie trudniej realizować swe zadania. Powiedział też, że wolontariuszom nie wolno kierować się tylko emocjami: - Wolontariat trzeba mieć nie tylko w sercu, ale i w głowie, by pomagać ludziom sprawnie, kompetentnie i skutecznie.

Marta Urban-Burdalska twierdzi, że coraz bardziej popularny staje się wolontariat pracowniczy. Pracownicy zamiast wyjazdu na wycieczki i zbiorową rekreację wykonują prace na rzecz otoczenia. Dlatego organizatorzy, wywodzący się głównie z kręgów MZPiTU, zaplanowali tematykę prawną - sześć paneli tematycznych do wyboru: wolontariusze w organizacjach pozarządowych, perspektywa prawna; prawne aspekty wolontariatu w szkole; jak zgodnie z prawem korzystać z pomocy wolontariuszy w ośrodku pomocy społecznej; prawne aspekty wolontariatu międzynarodowego; prawo w wolontariacie pracowniczym i ubezpieczenia a wolontariat.

Uczestnicy panelu pod kierunkiem Moniki Falej „Wolontariusze w organizacjach pozarządowych - perspektywa prawna” dowiedzieli się między innymi: jaki rodzaj umowy podpisać z wolontariuszem, czy można być jednocześnie pracownikiem i wolontariuszem w jednej organizacji (nie), jakie są różnice i podobieństwa w statusie wolontariusza i członka stowarzyszenia oraz czy wolontariusz może zarabiać pieniądze dzięki umowom cywilnoprawnym (nie).

W prawne aspekty wolontariatu w szkole pracowników szkół wprowadzała Katarzyna Braun ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie. Zapoznała ich z istotnymi aspektami wolontariatu w szkole, z prawnymi regulowaniami pracy niepełnoletnich wolontariuszy (może nim być już 13-latek, za zgodą rodziców lub opiekunów). Mówiła o tym, czy można prowadzić w szkole np. zbiórki pieniędzy i jak organizować akcje wolontariackie.

Z kolei o tym, jak zgodnie z prawem korzystać z pomocy wolontariuszy w ośrodku pomocy społecznej, mówiła Katarzyna Sulik z Ośrodka Pomocy Społecznej na Bielanach w Warszawie.

Przedstawiła m.in. przykładowe zakresy obowiązków koordynatorów wolontariuszy i uczyła, jak określać kwalifikacje potrzebne do wykonywania określonych zadań wolontariackich (potrzebne są udokumentowane kompetencje).

O prawnych aspektach wolontariatu międzynarodowego, czyli przepisach regulujących współpracę wolontariuszy zagranicznych, mówiła Kamelia Kurowska z Fundacji „Borussia”. Uczestnicy panelu mieli okazję dowiedzieć się, jak zgodnie z prawem organizować wolontariat międzynarodowy we własnej organizacji lub instytucji, jakie zawierać porozumienia z ochotnikami oraz w jaki sposób rozwiązywać kwestie formalne związane z pobytem wolontariuszy w Polsce.

Z prawem w wolontariacie pracowniczym i ubezpieczeniami wolontariuszy zapoznał uczestników Piotr Komosa z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokata Spółki Partnerskiej w Warszawie. (O wolontariacie pracowniczym można też poczytać na stronie: http://www.wolontariat.biz.pl/)

Seminarium „System prawny wolontariatu w Polsce” zrealizowano w ramach projektu „Strategia dla wolontariatu. Stworzenie mechanizmu wsparcia i rozwoju wolontariatu w Polsce”, przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Ponieważ tematyka ta jest bardzo aktualna, a jej zakres zmienia się, będziemy do niej powracać na łamach „Donosiciela Pozarządowego”.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.