Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
03:22 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
Helena Piotrowska | 2009-05-31 21:09 | Rozmiar tekstu: A A A

O Warmio moja miła

Olsztyn24
Kamienica Naujacka MOK

2 czerwca br. w Kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków 3 w Olsztynie koncertem Chóru „Moderato” rozpocznie się cykl imprez w ramach V Festiwalu „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Olsztyn Piotr Grzymowicz.

Organizatorem jest Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie, dyrektorem artystycznym dr Katarzyna Bojaruniec, dyrektorem organizacyjnym mgr Barbara Rytwińska. Festiwal zorganizowano na zasadzie współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie oraz Państwową Szkołą Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Nagrody ufundowali: Samorząd Miasta Olsztyn, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie, Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PZCHiO oraz Olsztyńska Szkoła Wyższa.

2, 3 i 4 czerwca koncerty odbędą się w Kamienicy Naujacka. Każdy rozpocznie się wspólnym z publicznością wykonaniem Hymnu i Hejnału Miasta Olsztyna zaczynającym się od słów „O Warmio moja miła” do muzyki Feliksa Nowowiejskiego.

We wtorek (17.00) prym będzie wiódł Chór „Moderato”, ulubieniec stałych bywalców MOK w Olsztynie. Zespołem od początku, tj. od założenia w 1984 roku dyryguje Włodzimierz Jarmołowicz: autor opracowań, aranżer pieśni, dziennikarz radiowy, w latach 70. dyrygent i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Olsztyn”, odznaczony przez PZCHiO Honorową Odznaką z Brylantem. Akompaniuje Damian Michałowski. Dorobek artystyczny zespołu to 280 koncertów w kraju i za granicą, mnóstwo nagród i wyróżnień, nagrania w Polskim Radiu. W repertuarze chóru znajdują się pieśni patriotyczne, ludowe, wojskowe, kolędy oraz współczesne i przedwojenne przeboje muzyki rozrywkowej. Soliści najbliższego koncertu w Kamienicy Naujacka to Jolanta Dąbrowska-Wielgan - sopran oraz Marian Wysocki - tenor. Koncert poprowadzi Jolanta Dąbrowska-Wielgan.
R E K L A M A
W środę 3 czerwca od godz. 17.30 melomani będą mieli przyjemność wysłuchania Chóru Chłopięco-Męskiego Miasta Olsztyn, którym dyryguje Józef Wojtkowiak: organizator (w 2000 roku) i kierownik artystyczny chóru. W repertuarze znajdują się 2, 3 i 4-głosowe utwory kompozytorów polskich i obcych. Dotychczasowa działalność to udział w koncertach w kraju i za granicą, udział w przeglądach, konkursach, festiwalach muzycznych. Zespół jest członkiem Polskiej Federacji Pueri Cantores oraz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Koncert poprowadzi Judyta Mazur, nauczyciel Pałacu Młodzieży, patrona chóru.

Czwartkowy koncert o 17.00 w Kamienicy Naujacka zgromadzi fanów chóru „Tęcza”. Zespół uświetnia wszelkie imprezy w regionie od 1967 roku, czyli od chwili założenia przez Janinę Stankiewicz. Nie zatracił ducha muzyki dawnej, operetkowej, klasycznej, ludowej. W programie V Festiwalu „O Warmio moja miła” spośród jedenastu tytułów pojawiają się aż trzy opracowania Zbigniewa Chabowskiego, znanego, nieżyjącego już muzyka i kompozytora muzyki rozrywkowej. Na przestrzeni lat Chór „Tęcza” na trwałe wpisał się w krajobraz pieśni naszego regionu. Obecnie z powodzeniem prowadzi go Jerzy Bogdan: kompozytor, aranżer, nauczyciel śpiewu, ex muzyk Filharmonii Olsztyńskiej oraz aktualnie Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta Olsztyna. Koncert poprowadzi Anna Wrzosek.

Ciekawie zapowiada się występ Zespołu Wokalno-Instrumentalnego ALTARE ze Szczytna. Tworzą go (od 2006 roku) Joanna Gawryszewska, Ewa Małż i Aneta Bałdyga, które twierdzą, że skrzyknęły się „przeciw prowincjonalnej nijakości”. Śpiewają o miłości, naturze, nie stronią od piosenek biesiadnych, musicalowych, poetyckich. Ostatnio dołączył do nich Tomasz Banul ze swoimi swingowym-jazzowymi formami na instrumenty klawiszowe. Prowadzenie koncertu - Joanna Gawryszewska.

6 czerwca od godz. 10.00 w sali koncertowej PSM przy ul. Kościuszki 39 w Olsztynie odbędzie się konkurs zespołów. W zmaganiach udział wezmą: Chór „Ornament” Zespołu Szkół w Kandytach, dyrygent Jarosław Kuchar; Chór Kameralny „Cantata” z Elbląga, dyrygent Marta Drózda; Żeński Chór „La Presto” z Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie, dyrygent Joanna Gawryszewska; Chór „Marzenie” z Wieliszewa, dyrygent Stanisław Kmieciak; Elbląski Chór Młodzieżowy „Bel Canto”, dyrygent Marta Drózda, Chór „Rezonans” Gminnego Zespołu Szkół w Piszu, dyrygent Lech Ostrowski; Chór „Cantu Cordis” z Wołomina, dyrygent Władysław Chanas; Akademicka Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kapelmistrz Cezary Rząca.

W Koncercie Galowym od godz. 14.00, również w Sali Koncertowej PSM, wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku, zdobywca Grand Prix Festiwalu w 2008 roku. Orkiestra Dęta w Lidzbarku istnieje... 85 lat. Młodzież, pod kierunkiem Zbigniewa Stanisławskiego, kontynuuje najstarsze tradycje muzykowania w województwie warmińsko-mazurskim. W ostatnich latach poza tradycyjnymi instrumentami do zestawu włączono bas suzafon, puzony wentylowe, gitarę basową oraz flety. Orkiestra ma charakter koncertowo-marszowy. Walory wizualne podniesiono tworząc wprowadzając grupę taneczną. Jako zdobywca wielu nagród, Orkiestra z Lidzbarka promuje swoje miasto, region, i Polskę.

Jako drugi wystąpi Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod batutą Mariusza Mroza. Zespół wykonuje muzykę różnych stylów i epok. Znany jest przede wszystkim z wykonań dużych form muzyki oratoryjno-kantatowej Bacha, Haendla, Haydna, Mozarta, Beethovena i in. W ostatnich latach sięga po muzykę XX wieku. Ciągle doskonali repertuar a cappella. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej w swej długoletniej historii odwiedził wiele krajów europejskich, uczestnicząc w rozmaitych festiwalach chóralnych, a także realizując własne trasy koncertowe.

Melomani zapewne z niecierpliwością czekają na prawykonanie „Portretów lirycznych” Juliusza Łuciuka „Na łące”, „Erotyk”, „Promyk jaskra”, w wykonaniu: Liliana Górska - mezzosopran-Gdańsk; Artur Milian - I skrzypce; Anna Mrachacz - II skrzypce; Krzysztof Koziatek -wiolonczela; Marcin Kucharzewski - fortepian. Dyryguje: Katarzyna Bojaruniec.

Katarzyna Bojaruniec będzie odpowiedzialna także, jako dyrygent, za występ Chóru „Ars Vocale” Instytutu UWM w Olsztynie. Od ponad 13 lat chór spełnia swe podstawowe funkcje dydaktyczne, artystyczne i wychowawcze w całym procesie studiów na kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej”. Jako uczestnik wielu festiwali i konkursów w kraju i za granicą, „Ars Vocale” może się poszczycić nagrodami i wyróżnieniami.

Na zakończenie Koncertu Galowego, a zarazem V Festiwalu „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego, zaprezentuje się Big-Band PSM I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie. Solo: Agata Maliszewska. Dyryguje Walenty Kurżew: absolwent Akademii Muzycznej we Lwowie, „Zasłużony działacz kultury Ukrainy”. Jestem pewna, że warto będzie poczekać na „mocne uderzenie” młodych muzyków z Olsztyna.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.