Ponad stu uczniów z sześciu olsztyńskich szkół podstawowych wzięło dziś (28.05) udział w zorganizowanej w olsztyńskiej Hali Urania imprezie sportowej pod nazwą „Bawmy się razem”. To kolejna z cyklu imprez zorganizowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Przeciwdziałania Agresji i Patologii Wśród Dzieci i Młodzieży w ramach programu mającego na celu zapobieganie agresji i patologiom przez sport.
-
W naszym programie chcemy promować wychowanie przez sport - mówi Jarosław Klimczak, prezes stowarzyszenia. -
Tego rodzaju imprezy jak dzisiejsza mają pokazać, że można się w sposób sportowy bawić, że przynosi to radość. Dzieci wiedząc, że funkcjonuje coś takiego jak program przeciwdziałanie agresji poprzez sport, będą coraz chętniej brały udział w zajęciach sportowych. Tym bardziej, że udział w naszej imprezie wiąże się z wymierną korzyścią. Każde dziecko opuszczające dziś Uranię zabierze ze sobą piłkę, którą będzie mogło bawić się z rówieśnikami. W tej chwili program realizowany jest w 18. olsztyńskich szkołach. Objętych nim jest ponad 1300 dzieci. Program został sprawdzony w 2008 roku w ramach pilotażu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Teraz realizowany jest już w 12 województwach w kraju.
Założenia programu pilotażowego poseł Beata Bublewicz zaprezentowała Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu w styczniu 2007 roku, która program zaakceptowała. Następnie został podpisany List intencyjny między Wojewodą Warmińsko-Mazurskim i Marszałkiem Województwa, na podstawie którego program pilotażowy pod nazwą „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i przestępczości wśród dzieci i młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim” był wdrażany na terenie regionu.
Kolejnym krokiem było powołanie Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Agresji i Patologii Wśród Dzieci i Młodzieży, które jest odpowiedzialne za wdrożenie programu na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego. Stowarzyszenie podpisało Listy intencyjne z 42 samorządami, na mocy których do programu przystąpiło ponad 200 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Program finansowany jest ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa oraz ze środków samorządów lokalnych.
Więcej o programie można przeczytać na stronie internetowej
www.zesportembezpiecznie.pl.
Dzisiejsze zawody w Uranii wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 30, przed SP 32 i SP 25.
Z D J Ę C I A