Decyzja Rady Miasta Olsztyna sprzed tygodnia, odrzucająca wniosek prezydenta miasta, by podnieść maksymalne stawki za wywóz odpadów komunalnych trochę wystraszyła władze gmin, zamierzających przystąpić do realizacji wspólnego z Olsztynem przedsięwzięcia - budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Zapowiadane na dziś podpisanie porozumienia w tej sprawie przez ponad dwadzieścia samorządów z naszego regionu powiodło się tylko częściowo. W olsztyńskim ratuszu stawili się przedstawiciele jedynie 11 samorządów gotowych do podpisania umowy. Płynące z ratusza informacje uspakajają: pozostali partnerzy podpiszą dokumenty 28 maja i 1 czerwca. A więc po jutrzejszej sesji Rady Miasta, podczas której decyzja w sprawie podniesienia maksymalnych stawek za wywóz śmieci najprawdopodobniej zapadnie.
Do realizacji projektu rozwiązującego problem „śmieciowy” Olsztyna oraz okolicznych miast i gmin władze miasta zaprosiły 39 samorządów województwa warmińsko-mazurskiego. Przedsięwzięcie przewiduje wyposażenie wspólnej spółki w majątek, uzyskanie dofinansowania z Funduszu Spójności w wysokości 55,5% kosztów całkowitych, z przeznaczeniem na wybudowanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.
- Na bazie tej inwestycji powstanie regionalny system zagospodarowania odpadów, który pozwoli spełnić obowiązki nałożone przez przepisy prawa wspólnotowego - powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. -
Inne alternatywy dla tego rozwiązania są znacznie mniej efektywne i pociągają za sobą zaangażowanie własnych środków finansowych.Na przełomie stycznia i lutego tego roku, w wyniku aktualizacji listy projektów współfinansowanych ze środków unijnych, olsztyńskie przedsięwzięcie zostało ponownie umieszczone na liście indykatywnej projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To oznacza, że projekt uzyska wsparcie unijne, pod warunkiem, że z sukcesem przejdzie procedurę formalną, a beneficjenci projektu zabezpieczą w swoich budżetach tzw. wkład własny.
Jeżeli beneficjenci nie dotrzymują terminów związanych z kompletowaniem niezbędnej dokumentacji, ich projekt może zostać usunięty z listy, zaś na jego miejsce może być wprowadzony inny, bądź też przeznaczone na projekt środki będą mogli ubiegać się inni zainteresowani.
Jednym z wymogów formalnych stawianych beneficjentom środków unijnych jest podpisanie tzw. pre-umowy z Instytucją Pośredniczącą II stopnia, która stanowić będzie zobowiązanie beneficjenta do prawidłowego i terminowego przygotowania projektu indywidualnego do realizacji. Dla olsztyńskiego projektu umowa taka musi być podpisana do 23 sierpnia. Do tego czasu do spółki muszą przystąpić wszystkie z zaproszonych przez Miasto Olsztyn samorządów.
******
System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów1. Program Operacyjny: Infrastruktura i Środowisko. Oś priorytetowa: II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi Działanie: 2.1 Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych
2. Szacunkowy koszt całkowity: 521 603 000 zł, w tym 13% stanowić będą wkłady własne gmin, 31,5% stanowić będzie pożyczka ze środków NFOŚiGW, a 55,5% - środki Funduszu Spójności.
Zakładany procent dofinansowania: 55,5 % - dysponentem środków będzie ZGOK Sp. z o.o., jako Beneficjent.
W zakładzie wybudowane zostaną: magazyn odpadów niebezpiecznych, instalacja do kruszenia odpadów budowlanych, instalacja do demontażu sprzętu elektrycznego i elektronicznego, kompostowania odpadów zielonych, a także punkt dobrowolnego gromadzenia odpadów.
Przepisy unijne zobowiązują Polskę, by do końca 2010 r. 75 proc. odpadów nadających się do składowania mogło tam pozostać. Reszta musi być utylizowana w spalarniach. Do końca 2013 r. ilość ta musi być zmniejszona do 50 proc., a najpóźniej do 2020r. - do 35 proc. Za złamanie tych zapisów będą grozić wysokie kary.