Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:47 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Finanse, gospodarka
red. | 2009-05-26 20:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Są pierwsi udziałowcy spółki

Olsztyn24
Olsztyńskie śmieci

Decyzja Rady Miasta Olsztyna sprzed tygodnia, odrzucająca wniosek prezydenta miasta, by podnieść maksymalne stawki za wywóz odpadów komunalnych trochę wystraszyła władze gmin, zamierzających przystąpić do realizacji wspólnego z Olsztynem przedsięwzięcia - budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Zapowiadane na dziś podpisanie porozumienia w tej sprawie przez ponad dwadzieścia samorządów z naszego regionu powiodło się tylko częściowo. W olsztyńskim ratuszu stawili się przedstawiciele jedynie 11 samorządów gotowych do podpisania umowy. Płynące z ratusza informacje uspakajają: pozostali partnerzy podpiszą dokumenty 28 maja i 1 czerwca. A więc po jutrzejszej sesji Rady Miasta, podczas której decyzja w sprawie podniesienia maksymalnych stawek za wywóz śmieci najprawdopodobniej zapadnie.

Do realizacji projektu rozwiązującego problem „śmieciowy” Olsztyna oraz okolicznych miast i gmin władze miasta zaprosiły 39 samorządów województwa warmińsko-mazurskiego. Przedsięwzięcie przewiduje wyposażenie wspólnej spółki w majątek, uzyskanie dofinansowania z Funduszu Spójności w wysokości 55,5% kosztów całkowitych, z przeznaczeniem na wybudowanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

- Na bazie tej inwestycji powstanie regionalny system zagospodarowania odpadów, który pozwoli spełnić obowiązki nałożone przez przepisy prawa wspólnotowego - powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Inne alternatywy dla tego rozwiązania są znacznie mniej efektywne i pociągają za sobą zaangażowanie własnych środków finansowych.

Na przełomie stycznia i lutego tego roku, w wyniku aktualizacji listy projektów współfinansowanych ze środków unijnych, olsztyńskie przedsięwzięcie zostało ponownie umieszczone na liście indykatywnej projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To oznacza, że projekt uzyska wsparcie unijne, pod warunkiem, że z sukcesem przejdzie procedurę formalną, a beneficjenci projektu zabezpieczą w swoich budżetach tzw. wkład własny.
R E K L A M A
Jeżeli beneficjenci nie dotrzymują terminów związanych z kompletowaniem niezbędnej dokumentacji, ich projekt może zostać usunięty z listy, zaś na jego miejsce może być wprowadzony inny, bądź też przeznaczone na projekt środki będą mogli ubiegać się inni zainteresowani.

Jednym z wymogów formalnych stawianych beneficjentom środków unijnych jest podpisanie tzw. pre-umowy z Instytucją Pośredniczącą II stopnia, która stanowić będzie zobowiązanie beneficjenta do prawidłowego i terminowego przygotowania projektu indywidualnego do realizacji. Dla olsztyńskiego projektu umowa taka musi być podpisana do 23 sierpnia. Do tego czasu do spółki muszą przystąpić wszystkie z zaproszonych przez Miasto Olsztyn samorządów.

******

System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów

1. Program Operacyjny: Infrastruktura i Środowisko. Oś priorytetowa: II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi Działanie: 2.1 Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych

2. Szacunkowy koszt całkowity: 521 603 000 zł, w tym 13% stanowić będą wkłady własne gmin, 31,5% stanowić będzie pożyczka ze środków NFOŚiGW, a 55,5% - środki Funduszu Spójności.
Zakładany procent dofinansowania: 55,5 % - dysponentem środków będzie ZGOK Sp. z o.o., jako Beneficjent.

W zakładzie wybudowane zostaną: magazyn odpadów niebezpiecznych, instalacja do kruszenia odpadów budowlanych, instalacja do demontażu sprzętu elektrycznego i elektronicznego, kompostowania odpadów zielonych, a także punkt dobrowolnego gromadzenia odpadów.

Przepisy unijne zobowiązują Polskę, by do końca 2010 r. 75 proc. odpadów nadających się do składowania mogło tam pozostać. Reszta musi być utylizowana w spalarniach. Do końca 2013 r. ilość ta musi być zmniejszona do 50 proc., a najpóźniej do 2020r. - do 35 proc. Za złamanie tych zapisów będą grozić wysokie kary.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.