Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:32 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
red. | 2009-05-26 16:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Posiedzenie Rady Wydziału Humanistycznego na 40-lecie

Olsztyn24
Rada Wydziału Humanistycznego podczas uroczystości | Więcej zdjęć »

Posiedzeniem Rady Wydziału rozpoczęły się dziś (26.05) uroczystości z okazji jubileuszu 40-lecia Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W zorganizowanym w sali teatralnej Centrum Humanistycznego UWM spotkaniu, obok władz uczelni i kadry wydziału zgromadzili się parlamentarzyści (Iwona Arent, Janusz Cichoń, Miron Sycz, Jarosław Sellin i Bogusław Rogalski), przedstawiciele marszałka, wojewody i prezydenta Olsztyna, a także byli pracownicy wydziału. Zaproszenie humanistów przyjął również Janusz Lorenz - były wojewoda olsztyński, jeden z inicjatorów i orędowników utworzenia w uniwersytetu w Olsztynie.

Uczestników uroczystości powitał dziekan Wydziału Humanistycznego Norbert Kasparek. Dziekan podsumował 40 lat funkcjonowania wydziału, przypominając jego historię i osiągnięci.

Ważnym punktem uroczystości było wyróżnienie zasłużonych pracowników wydziału. Wręczono również medale „Przyjaciela Wydziału”. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. marszałek województwa Jacek Protas i wojewoda Marian Podziewski.

Jak przypomniał dziekan prof. Norbert Kasparek, historia Wydziału Humanistycznego rozpoczyna się wraz z powstaniem Wyższej Szkoły Nauczycielskiej (WSN) w Olsztynie w dniu 26 czerwca 1969 r. Obok Wydziału Humanistycznego w skład WSN w Olsztynie weszły jeszcze dwa wydziały: Pedagogiczny i Matematyczno-Przyrodniczy. Ta trójwydziałowa struktura uczelni przetrwała przez wiele lat, również po przekształceniu jej w 1974 r. w Wyższą Szkołę Pedagogiczną.
R E K L A M A
W roku akademickim 1971/1972 na Wydziale Humanistycznym utworzono drugi, obok filologii polskiej z historią, kierunek studiów - filologię rosyjską.

Od roku akademickiego 1974/1975 na Wydziale Humanistycznym studenci podjęli jednolite studia magisterskie (stacjonarne i zaoczne) na pięciu kierunkach: filologia polska, filologia rosyjska, historia, wychowanie muzyczne, bibliotekoznawstwo. Wychowanie muzyczne znajdowało się w strukturach Wydziału Humanistycznego do 1986 r., kiedy to kierunek ten wraz z Zakładem Wychowania Muzycznego ponownie przeniesiono na Wydział Pedagogiczny.

Pierwszy w dziejach WSP egzamin magisterski odbył się 27 lipca 1976 r. na Wydziale Humanistycznym. Złożył go Aleksander Bieńkowski, który napisał pracę magisterską z zakresu historii starożytnej pod kierunkiem dr. T. M. Gelewskiego.

W 1983 r. Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki odmówiło zgody na rekrutację na czterech kierunkach w olsztyńskiej WSP: bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, filologia rosyjska, historia i matematyka. Od nowego roku akademickiego (1984/1985) wznowiono rekrutację na trzy zawieszone kierunki . Ministerstwo nadal jednak utrzymywało decyzję o wstrzymaniu naboru na historię. Oficjalne jej brak motywowano niespełnianiem wymogów kadrowych. W opinii wielu studentów, jak i części kadry decyzję tę odbierano jako swoistą karę za zaangażowanie studentów historii w tworzenie i działalność NZS oraz organizowanie akcji strajkowych .

W miejsce historii uruchomiono w roku akademickim 1984/1985 kierunek nauki społeczne, który bardziej odpowiadał „linii politycznej” ówczesnych władz partyjnych i oświatowych.

1 października 1989 r. w miejsce dotychczasowego Zakładu Filologii Polskiej utworzono Zakład Literaturoznawstwa, Zakład Językoznawstwa oraz Zakład Kultury i Literatury Warmii i Mazur. Po trzech miesiącach (1 stycznia 1990 r.) utworzono Instytut Filologii Polskiej, do którego wymienione zakłady włączono i przekształcono.

15 grudnia 1989 r utworzono Instytut Nauk Filozoficzno-Społecznych z Zakładu Filozofii i Socjologii oraz Zakładu Ekonomii Politycznej i Nauk o Polityce. W 1997 r. jednostka ta została przekształcona w Instytut Nauk Politycznych i Filozoficzno-Społecznych. Uruchomiono także nowy kierunek studiów - politologia i nauki społeczne. Cztery lata później w jego miejsce utworzono Instytut Nauk Politycznych. Część pracowników zaś przeszła do tworzonego Instytutu Filozofii.

W latach dziewięćdziesiątych Wydział Humanistyczny wzbogacał ofertę kształcenia. Pojawiły się nowe kierunki, m. in. filologia germańska, filologia angielska, administracja (1994). Ten ostatni kierunek nie związał się z Wydziałem jednak zbyt długo, gdyż po „wypuszczeniu” trzech roczników absolwentów (1997-1999), Instytut Prawa i Administracji (wcześniej Katedra a następnie Instytut Prawa i Samorządu Terytorialnego) w 1999 r. został przeniesiony na formujący się już na UWM nowy Wydział Zarządzania i Administracji.

Dalszy rozwój organizacyjny Wydziału Humanistycznego nastąpił po utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W skład Wydziału Humanistycznego wchodziło wówczas pięć instytutów i trzy katedry. Instytut Historii (od 2001 r. Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych), nowopowstały Instytut Filozofii, Instytut Nauk Politycznych, Instytut Filologii Polskiej, Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej, Katedra Socjologii, Katedra Filologii Angielskiej i Katedra Filologii Germańskiej.

W 2004 r. dokonały się kolejne zmiany w strukturze Wydziału Humanistycznego. Z Wydziału Humanistycznego przeniesiono do nowopowstałego Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki - Instytut Nauk Politycznych oraz Katedrę Socjologii. Na Wydziale Humanistycznym pozostawiono następujące kierunki: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia polska, filologie nowożytne (angielska, germańska i słowiańska), historia i stosunki międzynarodowe, filozofia . Uchwałą Senatu UWM zlikwidowano również dotychczasową wewnętrzną strukturę w instytutach, czyli istniejące katedry i zakłady.

Od 1 stycznia 2005 r. w skład Wydziału wchodzi pięć instytutów: Instytut Filologii Polskiej, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Neofilologii, Instytut Filozofii oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Obecnie na Wydziale Humanistycznym pracuje 250 naukowców. Na pięcioletnich studiach uczy się 5500 studentów. Wydział Humanistyczny jest największym wydziałem Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Uczelniane uroczystości z okazji jubileuszu 40-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbędą się 3 czerwca br.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.