(fot. archiwum)
Policyjni pirotechnicy świętują dziś (26.05) swoje 10-lecie. Ci bardzo tajemniczy na co dzień i wszechstronni funkcjonariusze podczas pokazów na policyjnej strzelnicy zdradzą, na czym polega ich służba.
Policyjni pirotechnicy-antyterroryści zaprezentują neutralizację urządzeń wybuchowych i paczek niewiadomego pochodzenia m.in. rozbroją bombę pułapkę umieszczoną w samochodzie, „wybuchowo” wejdą do pomieszczenia. Funkcjonariusze pokażą także specjalistyczny sprzęt m.in. roboty, kombinezony antyodłamkowe wykorzystywane podczas niebezpiecznych sytuacji.
Grupa specjalna policjantów została powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie 25 września 1992 r. Jej głównym zadaniem było zwalczanie aktów terroru. Natomiast 5 lat później z grupy policyjnych antyterrorystów został wyodrębniony zespół minersko-pirotechniczny. Obecnie w jego skład wchodzi 9 specjalistów. Większość z nich brała udział w zagranicznych misjach stabilizacyjnych.
Pirotechnicy pełnili służbę w strukturach Wydziału do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Oddziału Prewencji Policji KWP. Obecnie znajdują się w strukturach Sztabu Policji KWP.
Służbę w szeregach antyterrorystów pełnić mogą policjanci, którzy przejdą szereg testów sprawnościowych i psychologicznych. Testy te sprawdzają predyspozycje funkcjonariusza do tej specyficznej i niebezpiecznej służby. Oprócz tego kandydata czeka okres próbny w sekcji.
Policyjni pirotechnicy często pracując w ekstremalnych warunkach wykorzystują niecodzienne umiejętności. Dlatego też w ich szeregach oprócz instruktorów strzelania, są instruktorzy technik ratownictwa klasycznego, instruktorzy sportów walki (boks, kick boxing, judo, ju-jitsu), skoczkowie spadochronowi, płetwonurkowie.
Policyjni specjaliści posiadają także uprawnienia do prowadzenia śledztw powybuchowych oraz uprawnienia do kierowania transporterami opancerzonymi. Olsztyńscy antyterroryści szkolą także innych specjalistów z całego kraju.
Codzienna służba policyjnych antyterrorystów, to między innymi prowadzenie działań bojowych związanych z pościgami i zatrzymywaniem terrorystów i innych niebezpiecznych przestępców, odblokowywanie obiektów oraz środków transportu zajętych przez terrorystów lub innych niebezpiecznych przestępców, działania minersko-pirotechniczne związane z rozpoznawaniem i neutralizacją materiałów i urządzeń wybuchowych, wspieranie Biura Ochrony Rządu w zakresie zabezpieczeń antyterrorystycznych osób objętych ochroną BOR, w sytuacjach tego wymagających.