Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:47 22 stycznia 2025 Imieniny: Wincentego, Anastazji
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
Anna Wakar | 2009-05-24 18:03 | Rozmiar tekstu: A A A
Nowe formy współpracy polsko-francuskiej

Nasze gniazdo w Bretanii

Olsztyn24
Otwarcie Dni Polskich w Bretanii (Fot. Tomasz Śrutkowski) | Więcej zdjęć »

Z wielkim entuzjazmem Bretończycy przyjęli propozycję współpracy gospodarczej polsko-francuskich firm. Pierwsze Dni Polskie odbyły się w dniach 15-17 maja w miejscowości La Prenessaye (Departament Cotes d’Armor), w Bolero Polonez - posiadłości Aliny i Alfreda Prusik z Olsztyna, którzy ulokowali tam swoją firmę.

Na spotkanie do Francji pojechali przedstawiciele gminy Dywity i sołectwa Ługwałd, firm z regionu warmińsko-mazurskiego, Olsztyńskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Koło „Zachód”, Fundacji Środowisk Twórczych, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.

W ciągu trzech dni dziesięć polskich firm, głównie z Warmii i Mazur, prezentowały swoje wyroby. Duże zainteresowanie wywołała konferencja na temat gospodarki odpadami we Francji z udziałem Guy Le Helloco, przewodniczącego Cidéral (Związku Gmin). Wykład i prezentację prowadził dyrektor firmy Smictom, zajmującej się zarządzaniem odpadami i ich przetwarzaniem. Przedstawił on system rozwiązań gospodarki śmieciowej we Francji.

Polską grupę w swoim urzędzie przyjął mer La Prenessaye Daniel Thomas. To było bardzo ciepłe spotkanie w przestrzennej sali koncertowej. Oficjalna prezentacja, serdeczności i poczęstunek tradycyjnym bretońskim napojem gościnnym (pysznym - w składzie było białe wino, wódka czysta, sok z granatów i świeże cząstki truskawek) oraz ogromnymi naleśnikami zwanymi „galettes” (z mąki gryczanej nadziewanymi bretońską kiełbasą), a potem bretońskie wino.
R E K L A M A
Tej rozgrzanej atmosferze towarzyszyła prezentacja historii La Prenessaye, muzyka lokalnego zespołu i osobiste kontakty z Bretończykami. Rozmowy przerwał występ tancerzy zespołu les Dansous de La Truite du Ridor - mieszkańców miasteczka w rozległym przedziale wiekowym tj. od dwunastu do osiemdziesięciu lat.

W motelu Aliny i Alfreda Prusików otwarto również siedzibę koła „Zachód” Wspólnoty Polskiej. Tablicę poświęconą temu wydarzeniu odsłaniał: prof. Piotr Obarek - dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, poseł de Marc Le Fur - wicemarszałek sejmu francuskiego oraz mer Daniel Thomas. Poświęcił tablicę i tę siedzibę ks. Benon Schirmer z Dywit.

Wszyscy goście zostali też zaproszeni na wernisaż wystawy Piotra Obarka oraz wystawę książek wydawnictwa Wers i publikacji z Książnicy Polskiej oraz regionalnych gadżetów i folderów. W izbie Wspólnoty Polskiej otwarto również zainstalowaną na stałe ekspozycję zdjęć Dywit i Olsztyna „z lotu ptaka”. Urozmaiceniem była swojska muzyka, tańce regionalne, degustacja warmińskich specjałów, które przygotowały panie z kółek rolniczych, degustacja piwa browaru „Kormoran” oraz słodyczy z „Jutrzenki” z Dobrego Miasta.

Wyjazd do Bretanii zakończyło zwiedzanie tej pięknej krainy oraz krótki pobyt w Paryżu i w Brukseli, gdzie przedstawicieli naszego regionu przyjął prof. Andrzej Babuchowski, wywodzący się z Olsztyna radca-minister w Parlamencie Europejskim.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.