Maturzyści spełniający kryteria ustalone przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości, mogą ubiegać się o stypendia adresowane do młodzieży z rodzin byłych pracowników PPGR.
Maturzyści, którzy w tym roku ukończyli szkołę ponadgimnazjalną i dostaną się na I rok dziennych studiów magisterskich, realizowanych w trybie jednolitym lub dwustopniowym, w polskich państwowych uczelniach mających uprawnienia magisterskie, mogą starać się o stypendia pomostowe. Muszą być przy tym dziećmi byłych pracowników PPGR, którzy byli zatrudnieni w tych gospodarstwach na podstawie umowy o pracę przez co najmniej 3 lata.
Każdy kandydat chcący podjąć naukę na dziennych studiach magisterskich, który osiągnął na egzaminie maturalnym nie mniej niż 90 punktów, bez przeszkód może ubiegać się o pomoc stypendialną. Punkty takie oblicza się samodzielnie, zgodnie z algorytmem zamieszczonym w załączniku do Regulaminu.
Warunkiem istotnym jest też miejsce zamieszkania. Chodzi o młodzież z terenów wiejskich lub miast do 20 tys. mieszkańców. Istotny jest także dochód na osobę w rodzinie, który nie powinien przekraczać 893 zł lub 1021 zł, jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jeżeli chętnych będzie więcej niż stypendiów a wszyscy spełnią wymienione kryteria, pierwszeństwo przypadnie osobom o najniższych dochodach w rodzinie i z wyższą średnią na świadectwie maturalnym.
Formularze wniosków, regulamin, zaświadczenia o zarobkach, i inne dokumenty są dostępne w oddziałach ANR, w lokalnej organizacji pozarządowej biorącej udział w programie i na stronie internetowej Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości http://www.stypendia-pomostowe.pl
Jak starać się o pomoc stypendialną? Po przyjęciu na studia, student składa we właściwym Oddziale Terenowym ANR wniosek o stypendium wraz z załącznikami. Wnioski złożone po terminie 14 sierpnia nie będą rozpatrywane. Szczegółowe warunki uczestnictwa w Programie określa „Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów pomostowych dla studentów w roku akademickim 2009/2010”. Regulamin wraz z załącznikami i formularze wniosków aplikacyjnych są dostępne w szkole oraz na stronie internetowej Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości: http://www.stypendia-pomostowe.pl
Pracownicy Agencji do 20 sierpnia sprawdzają wnioski, po czym prześlą je do Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi. Lista stypendystów będzie gotowa około połowy września.
O przyznaniu stypendium i sposobie jego wypłaty decyduje FEP w Łodzi, która o decyzji powiadamia zainteresowanego. Studenci -po zakwalifikowaniu - dostaną 500 złotych miesięcznie przez 10 miesięcy. Otrzymane pieniądze będą mogli przeznaczyć na wyżywienie, zakwaterowanie, zakup podręczników akademickich, odzieży, obuwia, a także inne świadczenia wymagane przez szkoły wyższe.
Stypendysta jest zobowiązany do końca lutego ( po pierwszym semestrze) poinformować FEP o wynikach w nauce i zaliczeniu semestru. O przerwaniu studiów bądź otrzymaniu urlopu dziekańskiego w ciągu tygodnia student musi powiadomić FEP. Zrozumiałe, że jest to przyczyną wstrzymania pomocy finansowej, choć w przypadkach szczególnych głos ostateczny należy do FEP.
Dane adresowe:Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych w Olsztynie pod numerami telefonów: Paweł Mróz 089/ 524 88 95, Marcin Bąk 089/524 88 94, dr Jan Rzeszutek 089/ 524 88 73, Zdzisław Szymocha 089/524 88 15,
Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości 90-212 Łódź, ul. Sterlinga 27/29 tel.: (0-42) 632-59-91, 631-95-58, fax: (0-42) 630-27-81.