Maj i czerwiec to miesiące szczególnej aktywności służb Obrony Cywilnej. Tradycyjnie w tym czasie organizuje się najwięcej ćwiczeń, treningów i szkoleń z zakresu reagowania na sytuacje kryzysowe. Dziś (21.05) ćwiczenia OC odbyły się w administrowanym przez Fundację „Żak” Domu Studenckim nr 2 w Kortowie.
- Firmy i instytucje zatrudniające więcej niż 50 pracowników muszą raz na dwa lata przeprowadzić ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej - mówi Kazimierz Neumann z wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miasta w Olsztynie. - Sprawdzane jest wówczas m.in. funkcjonowanie systemu powiadamiania o sytuacji kryzysowej, przygotowanie i funkcjonowanie ewakuacji, czy współdziałanie ze służbami ratowniczymi. Najwięcej ćwiczeń z tego zakresu tradycyjnie odbywa się w maju i czerwcu. W tym okresie praktycznie codziennie jestem zapraszany na takie ćwiczenia w charakterze obserwatora.
Założenie do dzisiejszych ćwiczeń w akademiku było takie, że na drugim piętrze wybucha pożar. Jedna osoba zostaje ranna. Przebywający w pokojach studenci są powiadomieni o pożarze i zobowiązani do opuszczenia budynku. Osoby administrujące akademikiem o „pożarze” powiadamiają straż pożarną. Na miejsce przyjeżdżają strażacy, którzy gaszą pożar i przy wykorzystaniu drabiny strażackiej ewakuują rannego, a następnie usuwają dym z budynku.
Jak to przy większości ćwiczeń bywa, i te zakończyły się sukcesem.
R E K L A M A
- Dbamy o bezpieczeństwo studentów, stąd te ćwiczenia - mówi Olga Pryśko, prezes fundacji Żak. - Musimy być przygotowani na różne zagrożenia, chociaż życzylibyśmy sobie, żeby ich nie było. Ale takie rzeczy zdarzają się i naszą rolą jest przygotowanie studentów.
Następne ćwiczenia, w kolejnym akademiku, Fundacja „Żak” zamierza przeprowadzić w czerwcu.