Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, Centrum Wolontariatu w Warszawie, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z Olsztyńskim Centrum Wolontariatu „Spinacz” i Olsztyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych zapraszają na Seminarium „System prawny wolontariatu w Polsce” pod honorowym Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Seminarium odbędzie się w czwartek, 21 maja, w godz. 9.30 - 15.00 w Olsztynie, w Hotelu Warmińskim przy ul. Kołobrzeskiej 1.
Seminarium adresowane jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, ośrodków pomocy społecznej, szkół współpracujących lub chcących rozpocząć współpracę z wolontariuszami oraz instytucji i przedsiębiorstw rozwijających wolontariat pracowniczy.
W czasie seminarium odbędzie się 6 paneli tematycznych dotyczących prawnego wymiaru współpracy z wolontariuszami w różnych obszarach działania: szkole, organizacjach pozarządowych, ośrodku pomocy społecznej. Będzie też panel dot. wolontariatu międzynarodowego oraz panel nt. wolontariatu pracowniczego.
Seminarium jest wyjątkową okazją, aby uzyskać cenne i szczegółowe informacje o prawnych aspektach wolontariatu od specjalistów z bogatym, wieloletnim doświadczeniem z różnych części Polski, usłyszeć i poznać osobowości - liderów w prowadzeniu wolontariatu w ngo, szkole, biznesie, ośrodku pomocy społecznej, czy wolontariatu zagranicznego.
Podczas seminarium będzie można zapoznać się z ofertą Centrów Wolontariatu z regionu w ramach przygotowanych przez nie stoisk.
Do chwili obecnej zgłosiło chęć udziału około 110 uczestników z województwa warmińsko-mazurskiego.
******
Panele tematyczne dotyczące prawnego wymiaru współpracy z wolontariuszami.„Wolontariusze w organizacjach pozarządowych - perspektywa prawna” Uczestnicy panelu dowiedzą się między innymi czy można być jednocześnie pracownikiem i wolontariuszem w jednej organizacji, jakie są różnice i podobieństwa w statusie wolontariusza i Członka stowarzyszenia oraz czy wolontariusz może zarabiać pieniądze dzięki umowom cywilnoprawnym, jaki rodzaj umowy podpisać z wolontariuszem.
„Prawne aspekty wolontariatu w szkole”Uczestnicy panelu dla nauczycieli i reprezentantów szkół zostaną zapoznani z istotnymi aspektami wolontariatu w szkole, z prawnymi uregulowaniami pracy niepełnoletnich wolontariuszy, dowiedzą się m.in. czy można prowadzić zbiórki pieniężne w szkole, jak organizować akcje wolontariackie na terenie szkoły.
„Jak zgodnie z prawem korzystać z pomocy wolontariuszy w Ośrodku Pomocy Społecznej?”Przedstawione zostaną podstawy prawne umożliwiające funkcjonowanie wolontariatu w OPS, przykładowe zakresy obowiązków koordynatorów wolontariuszy. Uczestnicy dowiedzą się jak określać i dokumentować kwalifikacje potrzebne do wykonywania określonych zadań woluntarystycznych.
„Prawne aspekty wolontariatu międzynarodowego”Uczestnicy panelu będą mieli okazję dowiedzieć się, jak zgodnie z prawem organizować wolontariat międzynarodowy we własnej organizacji lub instytucji, czyli m.in. jakie przepisy regulują współpracę wolontariuszy zagranicznych, jak zawierać porozumienia z ochotnikami, oraz w jaki sposób rozwiązywać kwestie formalne związane z pobytem wolontariuszy w Polsce.
„Prawo w wolontariacie pracowniczym”Uczestnicy panelu dowiedzą się, jak od strony prawnej organizować wolontariat pracowniczy w instytucji i przedsiębiorstwie, m.in. jak rozwiązywać kwestie formalne dot. pracy pracowników etatowych pragnących zaangażować się w wolontariat.
„Ubezpieczenia a wolontariat”Panel adresowany do wszystkich uczestników. Przedstawiciel Kancelarii Radców Prawnych i Adwokata - Kubicki, Komosa, Imiełowski zaprezentuje regulacje dotyczące ubezpieczania wolontariuszy, współpracujących z różnymi placówkami i organizacjami.