Dziś, 15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny. Z tej okazji olsztyński oddział Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów „Klanza”, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie, zorganizowały na Starym Mieście II Olsztyński Dzień Tańca z Klanzą.
-
Chcemy zaprosić mieszkańców Olsztyna do wspólnej zabawy, do wspólnych, bardzo prostych tańców, które nie wymagają ani poczucia rytmu, ani znajomości kroków - powiedziała Anna Rodziewicz, pełnomocnik olsztyńskiego koła Klanzy. -
Wystarczy odrobina poczucia humoru i chęć do wspólnej zabawy.Na staromiejski rynek przyszli przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 12 wraz z rodzicami.
-
Nasze koło Klanzy działa przy Szkole Podstawowej nr 9, które jest naszą placówką patronacką - wyjaśniła Anna Rodziewicz. -
Ale udział w zabawie zaproponujemy wszystkim, którzy w dzisiejsze popołudnie pojawią się na olsztyńskim Starym Mieście.
Zabawę rozpoczął występ uczniów SP 9, którzy zaprezentowali tańce warmińskie, a potem tańce współczesne. Kolejne występy, w tym klasy tanecznej z Gimnazjum nr 12, przeplatały się z wspólnymi zabawami dzieci, ich rodziców i dziadków pod staromiejską sceną.
- To jest impreza rodzinna, gdzie mali i duzi, dzieci, rodzice i dziadkowie mogą się razem pobawić, razem potańczyć. To integruje rodziny, zwraca uwagę na potrzebę bycia razem dorosłych i dzieci - rodzin, bo na co dzień nie ma takiej możliwości - powiedziała Anna Rodziewicz.
******
Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA jest stowarzyszeniem, które skupia się wokół idei zakładającej potrzebę ożywienia procesu dydaktyczno-wychowawczego. KLANZA propaguje pedagogikę zabawy, czyli „głęboko przemyślaną i dostarczającą wielu przeżyć metodyką prowadzenia pracy i życia w grupie, szczególnie ułatwiającą współpracę w grupie”.Pedagogika zabawy jest pomocniczą metodyką pracy z grupą, która oferuje propozycje interakcji w grupie w celu ułatwienia kontaktu między uczestnikami a samym sobą. Ułatwia aktywność i zaangażowanie przy realizacji wspólnych celów, jakie przyjmuje grupa”.Stowarzyszenie stara się wyjść naprzeciw potrzebom osób, które szukają pomysłu na to, jak uatrakcyjnić swoją pracę, jak zachęcić innych do aktywnego włączenia się w proponowane działania.
Metody aktywizujące pomagają w nauczaniu, w budowaniu programów autorskich i innowacji programowych, przenosi akcent z oceniania na informację zwrotną.
W Polsce Klanza działa od 1990 roku. W Olsztynie członkowie Klanzy pracują od 15 lat.
Z D J Ę C I A