Selektywna zbiórka odpadów jakoś nie może na dobre zagościć w naszym mieście, chociaż ceny śmieci nieposegregowanych są wysokie, a będą jeszcze wyższe. Nadal większość odpadów produkowanych w naszych mieszkaniach trafia do jednego worka, a potem do jednego kubła. Sytuację trochę ratuje sortownia śmieci w olsztyńskim ZGOK, ale na dłuższą metę konieczna jest diametralna zmiana mentalności.
Nad zmianą świadomości ekologicznej mieszkańców Olsztyna od lat pracuje m.in. Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Olsztynie. Największy nacisk kładzie się na edukowanie najmłodszych.
-
Inwestujemy w przyszłość - mówi Katarzyna Ludwiszewska, specjalista ds. promocji i edukacji w ZGOK. -
Uważam, że wyedukowane ekologicznie społeczeństwo utworzą dopiero te dzieci, które teraz są w przedszkolach, podstawówkach, czy gimnazjach. Do świadomości dorosłych jest zdecydowanie trudniej trafić. W poprzednich latach ZGOK organizował dla szkół konkursy „zbierackie”. Wygrywała ta szkoła, która zebrała najwięcej śmieci. W tym roku najmłodszym zaproponowano bardziej wyszukaną rywalizację - Wielobój Ekologiczny „Wiele zyskujesz, gdy segregujesz”.
Do rywalizacji przystąpiły 23 placówki oświatowe. Ostatni, siódmy etap wieloboju rozgrywany jest właśnie w olsztyńskiej Hali Widowiskowo-Sportowej Urania. Dziś (13.04) rywalizowali uczniowie podstawówek i gimnazjów. Jutro zmierzą się przedszkolaki.
-
Wielobój Ekologiczny to wieloetapowy turniej o charakterze sportowo-ekologicznym - wyjaśnia Katarzyna Ludwiszewska. -
Jego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. A jeżeli potem rodzice będą słuchali swoich dzieci, to na pewno osiągniemy sukces.Tematy rywalizacji zostały tak dobrane, by wyrabiały przekonanie o konieczności segregowania śmieci oraz uczyły sposobów segregacji. Do tej pory dzieci m.in. robiły plakat ekologiczny, spot reklamowy, miasto ekologiczne z odpadów. Był też konkurs ekologiczny i happening ekologiczny.
Zakończenie Wieloboju Ekologicznego planowane jest na 30 maja. W tym dniu na olsztyńskiej starówce zorganizowany zostanie piknik pod nazwą „Olsztyńska Tęcza Recyklingu”. Najlepsze zespoły startujące w Wieloboju Ekologicznym zostaną wówczas wyróżnione i nagrodzone.
Z D J Ę C I A