W dniach 30-31 maja br., w ramach III edycji programu „Nadzieja dla serc”, odbędą się warsztaty dla młodzieży po przebytych operacjach wrodzonej wady serca oraz z chorobami serca z Olsztyna. Organizatorem przedsięwzięcia jest polska firma farmaceutyczna Adamed wraz z Fundacją Marka Kamińskiego. Głównym celem projektu jest wsparcie dorastających pacjentów wkraczających w dorosłe życie i zachęcenie ich do prowadzenia aktywnego życia.
Aktualnie trwają zapisy na warsztaty dla młodzieży w wieku 15–25 lat z Olsztyna. Są one pierwszymi z serii dwudniowych, bezpłatnych warsztatów organizowanych w ramach programu „Nadzieja dla serc”. Zajęcia, prowadzone przez doświadczonych terapeutów, mają pomóc uczestnikom w przełamywaniu lęku i stereotypów na temat podejmowania aktywnego życia przez osoby po przebytych operacjach wrodzonych wad serca.
Istotnym elementem warsztatów będą indywidualne konsultacje z lekarzem kardiologiem oraz rehabilitantem. W ich trakcie młode osoby będą mogły porozmawiać o możliwościach zastosowania u siebie kontrolowanego wysiłku fizycznego oraz zdobędą praktyczną wiedzę z zakresu rehabilitacji. Jest to niezmiernie ważne ponieważ prawie 80% dorastających osób po przebytej operacji wrodzonej wady serca odczuwa potrzebę zastosowania u siebie kontrolowanego wysiłku fizycznego .
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Aby w nich uczestniczyć wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony
www.kaminski.pl i wypełniony przesłać do Fundacji Marka Kamińskiego. Formularz można przesłać na adres e-mail: fundacja@invena.pl lub na adres Fundacji (ul. Grunwaldzka 212, 80-266 Gdańsk), albo na numer faksu (0-58) 552 33 15.
Organizatorzy pokrywają całkowity koszt wyżywienia, udziału w badaniach, zajęciach oraz noclegu. Uczestnicy zostaną zakwaterowani w Hotelu Orle w Gdańsku
- Adamed jako firma farmaceutyczna prowadzi nieustanny dialog z pacjentami i środowiskiem medycznym starając się rozpoznawać i wychodzić naprzeciw potrzebom i problemom, z którymi się borykają. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację kolejnych warsztatów „Nadzieja dla serc” dla młodzieży z problemami kardiologicznymi - powiedziała Anna Czajkowska, członek zarządu firmy Adamed. - Chcemy pomóc kolejnym młodym osobom we wkraczaniu dorosłość, dając im jednocześnie wiedzę jak dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości by prowadzić aktywny tryb życia. Angażując się w organizację warsztatów dla młodzieży głęboko wierzymy, że podobnie jak poprzednie, wzmocnią one młodych pacjentów i pomogą im w radzeniu sobie na co dzień z chorobą.
Warsztaty złożone będą z dwóch części. Pierwsza z nich to warsztaty psychologiczne oraz rozwoju osobistego. W ich trakcie zostaną zaprezentowane sposoby czerpania wewnętrznej siły do uczenia się, planowania oraz realizowania celów. Ich elementem będzie także nauka redukcji stresu i napięcia. Druga część to blok medyczny obejmujący naukę podstawowych zasad rehabilitacji kardiologicznej oraz badania medyczne stanu zdrowia i wydolności fizycznej.
Uczestnikom warsztatów zostanie wykonane echo serca z oceną kurczliwości, funkcji zastawek oraz ewentualnych wtórnych następstw przebytej korekcji wrodzonej wady serca. Przejdą także instruktaż ćwiczeń oraz poznają zalecenia kontroli tętna zarówno w czasie domowego programu ćwiczeń, rekreacji ruchowej, jak i podczas wykonywania codziennych czynności. W trakcie specjalnie opracowanego programu poznają ćwiczenia ogólnie usprawniające, ćwiczenia oddechowe sterowane, a także zapoznają się z mechanizmem pracy przepony, znaczeniem prawidłowego rytm oddechu oraz wydłużenia wydechu.
Badania będą przeprowadzone przez lekarzy: ordynatora dr. Ireneusza Haponiuka oraz kardiologa dr. Macieja Chojnickiego z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku, kardiolog dr Dominikę Zielińską z Akademii Medycznej w Gdańsku oraz mgr Katarzynę Haponiuk, rehabilitanta z Akademii Medycznej.
Następne warsztaty „Nadzieja dla serc” zostaną zorganizowane dla młodzieży z problemami kardiologicznymi: z Bydgoszczy, Poznania, Szczecina i Zielonej Góry (18-19 września), z Katowic, Łodzi, Opola i Wrocławia (16-17 października), z Kielc, Krakowa, Lublina i Rzeszowa (20 - 21 listopada).
******
„Nadzieja dla serc” - program realizowany przez polską firmę farmaceutyczną Adamed wspólnie z Fundacją Marka Kamińskiego. Został podjęty z myślą o dorastających pacjentach cierpiących na choroby serca. Swoją działalnością inicjatorzy przedsięwzięcia chcą poprawić jakość życia młodych osób oraz wesprzeć ich w okresie wkraczania w dorosłe życie. Dwudniowe warsztaty dla młodzieży z chorobami serca są jednym z działań podjętych w ramach programu. Działania programu będą ukierunkowane także na informowanie rodziców i opinii publicznej, o sposobach pomocy młodym osobom z chorobami serca w bezproblemowym wkraczaniu w dorosłość.
Adamed - lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Adamed jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły ponad 150 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.