Nabrzeże Jez. Drwęckiego w Ostródzie
Projekt - „Zagospodarowanie nabrzeża Jeziora Drwęckiego w Ostródzie - I etap: Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego”, którego beneficjentem jest Urząd Miejski w Ostródzie, został doceniony w Ogólnopolskim Konkursie „Polska pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich”. Ostróda wygrała w kategorii „turystyka aktywna”.
-
To wyróżnienie zarówno dla Ostródy, jak i całego regionu - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. -
Jeśli Polska pięknieje dzięki realizacji takich projektów jak w Ostródzie, to jesteśmy z tego bardzo dumni - dodaje. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Kapituła konkursu „Polska pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich” wybrała pod koniec marca 20 nominowanych projektów w 7 kategoriach. Ostróda - Reprezentant Województwa Warmińsko-Mazurskiego - otrzymała aż 2 nominacje. Na konkurs wpłynęło 137 zgłoszeń - o 40 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów zrealizowanych przy współfinansowaniu z funduszy unijnych, które przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności turystycznej Polski.
W swojej ocenie członkowie Kapituły zwracali uwagę m.in. na to, czy w wyniku realizacji projektu podniosła się atrakcyjność turystyczna wsi, miasta, regionu i w jakim stopniu, czy przy realizacji projektu zastosowano interesujące rozwiązania z zakresu architektury, projektowania, czy przy realizacji projektu kierowano się profesjonalnymi badaniami rynkowymi, np. dotyczącymi potencjału rynkowego, grup docelowych oraz czy zastosowano innowacyjne rozwiązania na etapie koncepcji lub realizacji projektu i jego promocji.
Zwycięstwo w konkursie to nie tylko prestiż, ale także konkretne działania promujące zwycięzców w kraju i za granicą. Najlepsi mogą, podobnie jak w ubiegłym roku, liczyć na filmy, informacje w mediach, a także multimedialną wystawę „Polska pięknieje”. W tym roku dodatkowo powstanie polsko-angielski album z wszystkimi nominowanymi i wyróżnionymi projektami, a także specjalna tablica, którą laureaci będą mogli zawiesić na elewacji budynku, który symbolizuje zwycięski projekt.
Wśród 7 cudów Funduszy Europejskich znalazły się następujące projekty:
1. Kategoria - Obiekt turystyczny/gastronomiczny Modernizacja i adaptacja XIX-wiecznego budynku pofabrycznego dla Muzeum Sztuki w Łodzi; Beneficjent: Muzeum Sztuki w Łodzi
2. Kategoria - Rewitalizacja Centrum „Hewelianum”: Budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego w Gdańsku (Etap I); Beneficjent: Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk” w Gdańsku
3. Kategoria - Zabytek Rewitalizacja zabytkowego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu; Beneficjent: Benedyktyńskie Opactwo Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu (woj. małopolskie)
4. Kategoria - Produkt promocyjny Program rozwoju i promocji produktów turystycznych i kulturowych Beskidzkiej 5; Beneficjent: Urząd Miasta Ustroń (woj. śląskie)
5. Kategoria - Turystyka aktywna Zagospodarowanie nabrzeża Jeziora Drwęckiego w Ostródzie - I etap: Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego; Beneficjent: Urząd Miejski w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie)
6. Kategoria - Turystyka transgraniczna i międzynarodowa Jarmark Jagielloński - Promocja Wspólnego Dziedzictwa Wschodu i Zachodu; Beneficjent: Centrum Kultury w Lublinie
7. Kategoria - Turystyka na obszarach wiejskich Budowa kompleksu termalno-basenowego w Uniejowie (etap I i II); Beneficjent: Urząd Miasta w Uniejowie (woj. łódzkie)
Wyróżnienie specjalne za aktywizację mieszkańców w zakresie rozwoju i promocji turystyki w regionie otrzymał projekt pt. „Kształtowanie czynników rozwojowych Regionu Wielkich Rzek Ziemi Lubuskiej w oparciu o potencjał ludzki, przyrodniczy i kulturowy oraz pobudzanie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców”, którego beneficjentem jest Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty.