W piątek (8.05) w Giżycku odbędą się obchody jubileuszu X-lecia Mazurskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W uroczystościach weźmie udział wojewoda Marian Podziewski.
Rocznicowe uroczystości rozpocznie msza święta w kościele pw. Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku. Po nabożeństwie, w Giżyckim Centrum Kultury, odbędzie się prezentacja Mazurskiego WOPR-u, a także wręczenie nagród i wyróżnień zasłużonym ratownikom.
Po oficjalnej części obchodów organizatorzy zaplanowali festyn ekologiczno-ratowniczy z udziałem giżyckich szkół. W programie między innymi: nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, rozstrzygnięcie konkursów na postać Mazurskiego Ratownika oraz Plakatu Ekologicznego, a także konkursy i zabawy edukacyjne na temat bezpiecznego zachowania nad wodą.
W trakcie festynu będzie również możliwość oddania głosu na jeden z siedmiu nowych cudów natury, do którego kandydują Wielkie Jeziora Mazurskie.
Atrakcją obchodów będą również występy zespołów szantowych oraz pokazy ratownictwa wodnego z użyciem śmigłowca.
Jak przypominają służby prasowe wojewody, Marin Podziewski podjął wiele działań w zakresie bezpieczeństwa na Wielkich Jeziorach. M.in. sprawuje patronat nad akcją „Bezpieczeństwo na wodach Warmii i Mazur”, zorganizowaną przez Grupę Specjalną Płetwonurków RP. Program akcji jest realizowany wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej naszego regionu. Wojewoda wziął także udział w realizacji programu TVP Olsztyn „Winda Regionu”. Program propaguje zasady bezpieczeństwa na wodzie i korzystanie ze sprzętu asekuracyjnego i ratowniczego.
W rocznicę tragicznej nawałnicy na Wielkich Jeziorach Mazurskich Wojewoda Marian Podziewski zwrócił się do Ministra Środowiska z prośbą o pomoc we wzmocnieniu systemu ostrzegania o zagrożeniach meteorologicznych na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Niedawno został uruchomiony 12-metrowy maszt, który jest wyposażony w dwie lampy błyskowe i baterię głośników, zainstalowany na Plaży Miejskiej w Olsztynie. Cały system kosztował ok. 15 tys. zł.
Wojewoda zwraca uwagę, że System Ostrzegania Pogodowego w woj. warmińsko-mazurskim nie jest jeszcze doskonały. Stanowi namiastkę efektywnego sposobu monitorowania oraz alarmowania o zagrożeniach pogodowych. W związku z tym zwrócił się z prośbą do Ministra Środowiska o dostrzeżenie problemu związanego z budową profesjonalnego systemu ostrzegania o zagrożeniach meteorologicznych na Wielkich Jeziorach Mazurskich i pomoc w stworzeniu tego systemu.
Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest organizacją zrzeszającą ochotników. Woprowcy dążą jednak to tego, żeby utworzyć przynajmniej jedną całoroczną zawodową stację ratownictwa wodnego i dwie zawodowe stacje sezonowe. Na ich wyposażeniu znalazłby się ciężki sprzęt umożliwiający przeprowadzanie akcji ratownictwa technicznego, szczególnie podnoszenia zatopionych łodzi.
Ratownicy stacji całorocznej dyżurowaliby również poza sezonem żeglarskim i udzielali pomocy np. osobom, pod którymi załamał się lód. Akcje takie wymagają wysokich kwalifikacji. Wypadki na jeziorach poza sezonem są faktem. Dużo osób uprawia wędkarstwo podlodowe, dzieci urządzają ślizgawki i spacery po zamarzniętych taflach jezior, odbywają się zawody bojerów, zimą i wiosną można spotkać na wodzie miłośników sportów ekstremalnych.
Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Region ten położony jest w północno-wschodniej Polsce w województwie warmińsko-mazurskim. W skład akwenu wchodzą największe polskie jeziora takie jak Śniardwy i Mamry, a także wiele innych m.in. Tałty, Kisajno, Niegocin, Mikołajskie, Nidzkie, Roś, Bełdany. Jeziora są położone na terenie czterech powiatów: węgorzewskiego, giżyckiego, mrągowskiego i piskiego.
Podstawowa działalność Mazurskiego WOPR to ratowanie zagrożonego życia i zdrowia osób korzystających z wody. Oprócz podstawowej działalności ratowniczej prowadzonej na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich WOPR zajmuje się również:
» ratownictwem technicznym (odholowywanie uszkodzonych łodzi, ściąganie z mielizn, podnoszenie z dna zatopionych łodzi), wykonywanym odpłatnie na wyraźne zlecenie właściciela łodzi,
» współdziałaniem z organizacjami administracji rządowej, samorządowej i innymi podmiotami zainteresowanymi bezpieczeństwem, porządkiem na wodach oraz ochroną środowiska wodnego
» wykonywaniem ekspertyz oraz kontrolą kąpielisk i basenów
» organizacją profesjonalnego zabezpieczenia regat i imprez na wodzie
» prowadzeniem szkoleń ratowniczych, płetwonurkowania i motorowodnych
» nauczaniem i doskonaleniem pływania
» wykonywaniem ekspertyz dla rzeczoznawców i inspektorów technicznych
» prowadzeniem działalności gospodarczej w celu pozyskania środków na realizacje zadań statutowych.
W zapewnienie bezpieczeństwa na lądzie i na wodzie angażuje się również wojewoda warmińsko-mazurski, który patronuje akcjom i działaniom informacyjnym polegającym na ostrzeganiu o wodnych niebezpieczeństwach.
Po pamiętnym białym szkwale, który obnażył braki sprzętowe mazurskich służb ratowniczych, wojewoda i lokalne samorządy systematycznie przekazywały pomoc materialną w celu poprawienia bezpieczeństwa na obszarze Wielkich Jezior.
W kwietniu br. dzięki pieniądzom z rezerwy wojewody w ręce powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie trafiła nowoczesna łódź hybrydowa, dzięki której ratownicy, straż i policja będą mogli szybko i sprawnie reagować na pojawiające się niebezpieczeństwo.