Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:30 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
red. | 2009-05-06 15:17 | Rozmiar tekstu: A A A
Czy transeuropejski korytarz transportowy pobiegnie przez Mazury?

Rail Baltica przez Ełk?

Olsztyn24
Czy Rail Baltica pobiegnie przez Mazury?

Od dłuższego czasu władze regionu zabiegają o ulokowanie na wschodnich rubieżach województwa warmińsko-mazurskiego części transeuropejskiego korytarza transportowego. Do tej pory mówiło się głównie o Via Baltica - najważniejszym połączeniu drogowym między krajami bałtyckimi. Włodarze regionu starają się, by Via Baltica przebiegała przez Ełk. Teraz pojawiła się szansa, by drugi z elementów korytarza - linia kolejowa Rail Baltica z Warszawy do Helsinek - również przebiegał przez Ełk. Jutro (7.05) przedstawiciele wojewody warmińsko-mazurskiego wezmą udział w spotkaniu poświęconym konsultacji przebiegu linii Rail Baltica, które rozpocznie się w Białymstoku.

Linia kolejowa Rail Baltica (E75) Warszawa - Białystok - Sokółka - Augustów - Trakiszki - granica z Litwą jest linią o priorytetowym znaczeniu. Łącząca Warszawę przez Kowno i Rygę z Tallinem oraz Helsinkami linia, ma duże znaczenie polityczne i strategiczne, ponieważ stanowi jedyne połączenie kolejowe krajów bałtyckich z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej.

Polski odcinek linii E 75, z Warszawy do granicy z Litwą, ma długość 341 km, w tym 172 km linii dwutorowej i 169 km linii jednotorowej. Linia jest zelektryfikowana na odcinku Warszawa - Białystok - Sokółka (213 km) a od Sokółki do granicy polsko-litewskiej wykorzystywana jest trakcja spalinowa. Linia znajduje się obecnie w nie najlepszym stanie technicznym, co zmusza PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do wprowadzania licznych ograniczeń prędkości pociągów, nawet do 40 km/h.

Na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A opracowane zostało Studium Wykonalności dotyczące modernizacji linii kolejowej E75 (Rail Baltica) na odcinku Warszawa - Białystok - Sokółka. Na podstawie wyników tego studium Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybrał opcję modernizacji powyższego odcinka, która zakłada dostosowanie go docelowo do prędkości 200 km/h dla pociągów pasażerskich i 120 km/h w ruchu towarowym.
R E K L A M A
Zgodnie z przepisami o ruchu kolejowym dla prędkości pociągów powyżej 160 km/h wymagana jest likwidacja wszystkich przejazdów kolejowych w poziomie szyn oraz instalacja nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym ETCS, co wymaga niestety olbrzymich nakładów finansowych.

Na odcinku z Białegostoku do Suwałk linia E 75 przecina wyjątkowo wrażliwe ekologicznie tereny Puszczy Knyszyńskiej, Doliny Biebrzy i Puszczy Augustowskiej. W wielu miejscach linia brzegowa jezior dochodzi prawie do samej linii kolejowej, po obu jej stronach. Położenie to stwarza dla PKP PLK S.A. nie tylko określone problemy natury technicznej podczas realizacji robót, niewątpliwie podnoszące kosztów modernizacji linii kolejowej, ale oznacza przede wszystkim protesty ekologów (podobnie jak w przypadku planowanej budowy obwodnicy Augustowa).

W związku z powyższym od dłuższego już czasu zastanawiano się w PKP, czy korzystniejszym rozwiązaniem nie byłaby zmiana przebiegu korytarza Rail Baltica na odcinku Białystok - Suwałki i poprowadzenie go przez Ełk - Olecko zamiast przez Sokółkę - Augustów. Linia przez Ełk jest wprawdzie także linią jednotorową, i do tego dłuższą o 33 km od linii przez Sokółkę - Augustów, ale za jej wyborem przemawiałyby następujące argumenty:

• linia przez Ełk przebiega w zdecydowanie mniejszym stopniu przez obszary wrażliwe ekologicznie w porównaniu z wariantem przebiegu linii przez Augustów,
• linia Białystok - Ełk (103 km) jest już zelektryfikowana, a ponadto istniejące torowisko umożliwia dobudowanie drugiego toru,
• linia przez Ełk przebiega w większości przez tereny będące własnością Skarbu Państwa, co znacznie ułatwiłoby PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ewentualny wykup ziemi,
• na odcinku Białystok - Ełk - Suwałki położone są liczne ośrodki miejskie (Grajewo, Ełk, Olecko) i należy oczekiwać, że po modernizacji linii ruch pasażerski będzie większy niż na odcinku Białystok - Sokółka - Augustów - Suwałki,
• modernizacja linii Białystok - Ełk przyczyniłaby się do lepszego skomunikowania Białegostoku z portami w Gdańsku i Gdyni, Olsztynem i Mazurami, Obwodem Kaliningradzkim i Litwą. Linia przez Sokółkę - Augustów łączy Białystok praktycznie tylko z Litwą.

Ostateczna decyzja w sprawie przebiegu korytarza Rail Baltica zostanie podjęta po opracowaniu dokumentacji przedprojektowej dla całego zadania, w tym Studium Wykonalności i Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Jeszcze w tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłoszą przetarg i zlecą wykonanie dokumentacji projektowej dla odcinka Suwałki - granica z Litwą. Wykonawca projektu budowlanego zostanie zobowiązany do opracowania w pierwszej kolejności „mini” studium wykonalności dla polskiej części odcinka granicznego, w którym m.in. rozpatrzy koncepcję budowy nowej linii (przez Ełk), zamiast modernizacji linii dotychczasowej i dokona jej wytrasowania.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.