Obraduje Prezydium WKDS (fot. UW)
Pod przewodnictwem wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego obradowało dziś (5.05) Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Celem spotkania było przedstawienie obecnej sytuacji w naszym regionie w związku ze światowym kryzysem gospodarczym. W połowie czerwca wojewoda zorganizuje debatę z udziałem przedstawicieli pracodawców i pracowników. Będzie ona dotyczyć koniunktury we wszystkich gałęziach gospodarki regionu, w tym również sytuacji w rolnictwie, co do której obecnie nie ma jeszcze odpowiednich analiz.
Wojewoda przedstawił też dotychczasowe działania podjęte w celu łagodzenia skutków kryzysu w województwie warmińsko-mazurskim. Najważniejsze z nich to:
* 24 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Kolegium Wojewody ds. Ekonomicznych, w którym zasiadają przedstawiciele uczelni wyższych, ekonomiści, przedstawiciele banków, Urzędu Statystycznego, innych instytucji finansowych.
* wojewoda o bieżącej sytuacji gospodarczej w województwie na bieżąco informuje wicepremiera Waldemara Pawlaka.
* Komitet Monitorujący Programy Rozwoju Regionalnego na wniosek wojewody zmienił kryteria oceny projektów składanych przez przedsiębiorstwa, finansowanych z RPO Warmia Mazury tak, aby premiowane były nie tylko te zakłady, które zwiększają zatrudnienie, ale także te, które mimo niekorzystnej sytuacji utrzymają dotychczasowe miejsca pracy.
* pismami z dnia 25 marca br. wojewoda zobowiązał dyrektorów wydziałów Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego do przeglądu wewnętrznych procedur pod kątem ewentualnych barier, terminowości i efektywności załatwiania spraw w urzędzie oraz wystąpił z apelem do wójtów, burmistrzów oraz starostów naszego województwa o rewizję procedur administracyjnych w kierowanych przez nich urzędach tak, aby niwelować wszelkie zbędne bariery stawiane przedsiębiorcom.
* 29 kwietnia odbyło się II posiedzenie Kolegium Ekonomicznego Wojewody ds. monitorowania sytuacji społeczno-gospodarczej w regionie. Przedmiotem obrad były wyniki badań pn. „Analiza koniunktury w województwie warmińsko-mazurskim” (stan na koniec I kwartał 2009 r.) oraz „Analiza koniunktury w sektorze drzewno-meblarskim województwa warmińsko-mazurskiego w I kwartale 2009 r.
Wojewoda wystąpi też do Wojewódzkiego Urzędu Pracy o dostosowanie kryteriów doboru projektów finansowanych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (projektów szkoleniowych) do istniejących ofert pracy na rynku regionalnym.
Wojewoda zaapelował do Izby Skarbowej o to, żeby kontrole przeprowadzane przez instytucje finansowe nie były czasochłonne i uciążliwe dla przedsiębiorców.
Kolegium wojewody ds. ekonomicznych na bieżąco monitoruje szczególnie sytuację w sektorze drzewno-meblarskim, gdyż w przypadku grupowych zwolnień w przemyśle drzewnym będzie możliwość sięgnięcia przez przedsiębiorców po środki Europejskiego Funduszu Zapobiegania Skutkom Globalizacji, które złagodzą skutki słabnącej koniunktury.