O odżywczych walorach owoców oraz mleka i jego przetworów dyskutowano podczas konferencji „Zdrowie z klasą - mleko i owoce w szkole”, zorganizowaną przez Agencję Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Olsztynie, pod honorowym patronatem Wojewody warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego. W konferencji uczestniczył również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zbigniew Włodkowski. W sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego zasiadło też kilkudziesięciu uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całego regionu.
Celem konferencji było przede wszystkim podsumowanie osiągnięć w programie „Szklanka mleka”, realizowanym od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej, a także przedstawienie założeń nowego programu współfinansowanego ze środków Unii europejskiej, pn. „Owoce w szkole”.
-
W ramach programu dzieci otrzymują w placówkach oświatowych całkowicie bezpłatnie mleko białe, a do mleka smakowego dopłacają symboliczny grosz - mówi Dariusz Wasiela z ARR w Olsztynie. -
Od września na takich samych zasadach ruszy nowy program związany z owocami w szkole.Podczas konferencji przedstawione zostały też wyniki ogłoszonych przez Agencję Rynku Rolnego, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Pałac Młodzieży w Olsztynie konkursów: plastycznego i filmowego o tematyce zgodnej z przedmiotem dzisiejszej konferencji. Na konkursy nadesłano 2613 prac plastycznych i 37 filmów. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Z danych przedstawionych przez Agencję Rynku Rolnego wynika, że w obecnym roku szkolnym w programie „Szklanka mleka” uczestniczy już 690 placówek oświatowych, 150 tys. dzieci, czyli ponad trzy razy więcej niż miało to miejsce w pierwszym roku realizacji programu, pięć lat temu.
Agencja Rynku Rolnego administruje wieloma programami, w tym również Programem „Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych”, realizowanym w Polsce od 2004 roku. Co roku program ten zyskuje coraz większą popularność, zwiększa się też liczba placówek oświatowych i uczniów uczestniczących w programie. Od września 2008 r. rozszerzony został asortyment przetworów mlecznych, które mogą być przedmiotem dopłat. Spożycie mleka i przetworów mlecznych przez dzieci w placówkach oświatowych jest dofinansowywane nie tylko ze środków unijnych, ale również ze środków krajowych.
Na wniosek Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego w ubiegłym roku rząd zwiększył dotację celową przeznaczoną na realizację programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, dzięki czemu województwo warmińsko-mazurskie dostało dodatkowo 4.664.918 zł.
Od przyszłego roku szkolnego, zgodnie z zapowiedziami Ministra Włodkowskiego ruszyć ma nowy Program „Owoce w szkole”, który administrować będzie Agencja Rynku Rolnego. Na realizację tego programu, w budżecie Unii Europejskiej, przewidziano około 90 mln euro na rok szkolny, dla państw członkowskich, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w programie. W Polsce program „Owoce w szkole” będzie współfinansowany ze środków pochodzących z budżetu UE w wysokości 75% oraz ze środków krajowych w wysokości 25%. Na realizację programu w Polsce Komisja Europejska przeznaczyła ok. 9.223 mln euro.
Podczas konferencji podsumowano również program „Szklanka mleka” w województwie warmińsko-mazurskim. Wśród szkół podstawowych województwo warmińsko-mazurskie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce, w realizacji programu „Szklanka mleka”. Od początku realizacji programu dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego wypiły już ok. 25 mln szklanek mleka.
Z D J Ę C I A