Wszyscy wiedzą co mają robić, gdyby ktoś na Warmii i Mazurach zachorował na „świńską grypę”. Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy wojewoda Marian Podziewski, uruchomił procedury postępowania wcześniej niż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła piąty stopień zagrożenia pandemią wirusa.
W naszym województwie, gdy pojawiła się informacja o „świńskiej grypie”, a w Elblągu do lekarza zgłosiła się młoda kobieta, która z gorączką wróciła z Meksyku, wojewoda Marian Podziewski już 28 kwietnia zwołał spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na następnym spotkaniu Zespołu, 30 kwietnia, zapewniono wojewodę, że dwoma drogami, poprzez Warmińsko-Mazurskie Centrum Zdrowia oraz Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, wszystkim lekarzom przypomniano jak mają postępować, gdyby zgłosił się do nich pacjent z podejrzeniem choroby.
Zanim pojawiła się „świńska grypa”, świat przeżył atak „ptasiej grypy”, a jeszcze wcześniej, na początku XXI wieku, terroryści grozili wąglikiem. Powstała wówczas konieczność” opracowania reguł postępowania w przypadku zagrożeń biologicznych.
Nabyte doświadczenia wykorzystywane są teraz, gdy mamy na świecie do czynienia z kolejną mutacją wirusa grypy. Wirusa, który jeszcze nie dotarł do naszego kraju, ale w myśl przysłowia, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, w naszym regionie odpowiedzialne służby wzmogły czujność. Dzięki temu wiadomo jest kto i za co odpowiada, by do rozprzestrzeniania choroby nie doszło.
Wszystkie osoby odpowiedzialne są „pod telefonami” przez całą dobę. Wyspecjalizowane laboratoria, bez względu na porę dnia i nocy, gotowe są do pobrania próbek od pacjentów podejrzanych o zachorowanie na grypę. Wiadomo też, zgodnie z jakimi procedurami (takimi samymi jak w przypadku innych chorób zakaźnych) pacjent zostałby przewieziony do szpitala.
Podczas spotkania Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wojewoda Marian Podziewski został poinformowany przez Janusza Dzisko, Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, że jego służby skontaktowały się z biurami podróży. Dzięki temu wiadomo ile osób z naszego województwa za pośrednictwem biur wyjechało do Meksyku i kiedy wrócą. Tu przy okazji warto dodać, że jeszcze w samolotach i na lotniskach podróżni są pod nadzorem i przechodzą specjalne procedury sanitarne.
Wojewoda zwrócił uwagę na konieczność edukowania młodzieży szkolnej, jak ma się zachowywać, żeby ustrzec się nie tylko tej odmiany grypy, ale każdej innej choroby zakaźnej. Zdaniem wojewody, obecną sytuacja powinna być wykorzystana do przypominania nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również wszystkim dorosłym, jak ważne jest przestrzeganie higieny i unikanie ryzykownych zachowań. Do akcji edukacyjnej zostaną włączone media i kuratorium.
Zespół Zarządzania Kryzysowego zachowa wzmożoną czujność podczas nadchodzącego weekendu, spotka się już w najbliższy poniedziałek, 4 maja i zbierać się będzie tak często, jak będzie wymagać tego sytuacja.