Szczególnie bogatą ofertę artystyczną przygotował Miejski Ośrodek Kultury na czwartkowe (23.04) popołudnie i wieczór. Kto po godz. 17. odwiedził Kamienicę Naujacka mógł uczestniczyć w trzech wernisażach oraz festiwalu filmów niekomercyjnych i twórczej reklamy.
Wśród wystaw szczególne miejsce zajęła wystawa fotografii „Marzenie w obiektywie”. Wystawa była zwieńczeniem realizacji marzenia ciężko chorej Paulinki Marciniak. Marzeniem 10-latki z Reszla było, by wystąpić jako modelka w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Marzenie pomogła zrealizować fundacja „Mam Marzenie”
-
Nasza fundacja zajmuje się realizacją marzeń dzieci ciężko doświadczonych przez chorobę - mówi Małgorzata Wiśniewska, wolontariuszka Fundacji „Mam Marzenie”. -
Nasza Paulinka miała marzenie, by mieć profesjonalną sesję zdjęciową. Taką też sesję zorganizowaliśmy 13 grudnia, a powtórzyliśmy na wiosnę, w reszelskich plenerach. Jeżeli jest profesjonalna sesja zdjęciowa, to powinien być też wernisaż. Udało nam się to zorganizować, m.in. dzięki przychylności Olsztyńskiego MOK. Większość wystawionych w MOK zdjęć Paulinki zrobił Paweł Strzelec prowadzący studio „Fotostrzelec”. Część fotografii jest autorstwa Centrum Sztuk Wizualnych MOK.
-
Najważniejszą rzeczą w tym wszystkim jest to, że tydzień przed świętami dowiedzieliśmy się, że wyniki badań są pozytywne, że choroba ustąpiła - dodaje Małgorzata Wiśniewska. -
To tak naprawdę było zwięczeniem marzenia. Nasza radość jest pełna. To nawet widać na zdjęciach Paulinki z sesji wiosennej.Zorganizowanie sesji zdjęciowej Paulinki to spełnienie 65. marzenia ciężko chorego dziecka na Warmii i Mazurach. I to tylko w ciągu dwóch lat!
-
Wszystko dzięki naszym wolontariuszom i ludziom, którzy angażują się w pomaganie chorym dzieciom - mówi Małgorzata Wiśniewska. -
Często pomagający nam nie biorą honorarium za to co robią. Ludzie naprawdę mają otwarte serca i próbują pomagać ludziom.W tej chwili w „poczekalni” na Warmii i Mazurach czeka następnych 8 marzeń.
Obok fotografii Paulinki na ścianach Galerii Amfilada zawisło blisko 100 prac graficznych młodych autorów (do 17 lat) wybranych z ponad tysiąca, które wpłynęły na zorganizowany przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkurs ekologiczny.
-
To jest tak naprawdę wystawa pokonkursowa - mówi Małgorzata Sieniewicz z MOK. -
Do Torunia z całego świata od 14 lat napływają prace o tematyce ekologicznej, o tematyce poświęconej ochronie ziemi. W tym roku na konkurs napłynęły prace z 55 krajów.Olsztyński wernisaż przypomina o obchodzonym dwa dni temu Światowym Dniu Ziemi.
-
Tę wystawę w Olsztynie zorganizowaliśmy również dlatego, że cały maj w MOK poświęcony będzie twórczości dziecięcej i adresowanej do dzieci - dodaje Małgorzata Sieniewicz. -
Ta wystawa to początek Festiwalu Wieku Niedorosłego - Czas (bez)troski, który będzie trwał w MOK-u przez cały maj. Dla dorosłych na dzisiejsze popołudnie MOK przygotował w haloGalerii wystawę fotografii i prac wideo Agaty Szuby zatytułowanej „Golasy”. Teksty flash fiction przygotował Michał Krawiel.
Interesująca też była kolejna odsłona 17. Europejskiego Festiwalu Fabuły, Dokumentu i Reklamy EUROSHORTS 2008, który rozpoczął się w poniedziałek. EUROSHORTS to jedyny w Europie festiwal łączący pokazy krótkich filmów niekomercyjnych oraz twórczej reklamy. EUROSHORTS 2008 obejmuje 65 premierowych filmów z 18 krajów. Zakończenie festiwalu jutro.
Z D J Ę C I A