Muzeum Warmii i Mazur zaprasza...
Schody do ginącego świata (fot. Paweł Wagner)
Należę do tych osób, które chcą, aby decyzje o dworcach nie ograniczyły się jedynie do wysłania koparki, zgarniającej gruz.
Od kilku miesięcy staram się nagłośnić pilną potrzebę ratowania starych dworców kolejowych. Jestem przekonana o tym, że o ile duże miasta mogą sobie poradzić (jeśli zechcą) z adaptacją tych obiektów na nowe cele, o tyle małe miejscowości są w tym bezradne, choć mogłyby zyskać na rewitalizacji tych architektonicznych sierot najbardziej. Takie dawniej reprezentacyjne miejsce, które pulsowało życiem i było tyglem informacji, mogłoby znowu ożywiać okolicę bez względu na porę roku. Dlatego to takie ważne.
Spotkanie o tym poprowadzę już w piątek w salach olsztyńskiego zamku. Przy prezentacji unikatowych fotografii i muzyce, która dźwiękiem zobrazuje ginący świat, będzie można porozmawiać z gośćmi wieczoru, którymi są: Grzegorz Kowalek (Fundacja Adsum, Żabi Róg), Sebastian Marszał (prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei), Paweł Jaszczuk (wnuk kolejarza) oraz dr inż. Sebastian Banaszek (dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Olsztynie) i Andrzej Sufranek (były dyrektor). Jest to pierwsze spotkanie z cyklu podobnych, planowanych w tym roku.
Specjalny koncert do prezentowanych zdjęć zagrają w klawiszowym duecie Andrzej Mierzyński (Olsztyn) i Maciej Wierzchowski (Grudziądz).
Autorami największych kolekcji zdjęć i pocztówek są: Wojciech Kujawski (dworce przed wojną) i Paweł Wagner (dworce dziś).
Spotkanie „Wiosna na torach” w piątek (24 kwietnia) o godz. 18 - zaprasza Muzeum Warmii i Mazur. Zapraszam też ja, córka kolejarza.