Zdecydowaliśmy się na rozwód, ale co robić dalej? Jak skierować sprawę do sadu i czy niezbędny jest nam adwokat? Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Rozwód czy separacja?Zacznijmy od przemyślenia czy rozwód jest na pewno dobrym pomysłem, czy nie lepsza byłaby separacja. Trzeba rozważyć wszystkie aspekty, zaczynając od tego, że aby sąd orzekł rozwód niezbędne jest zaistnienie:
1. stałego ( trwającego minimum pół roku) i
2. zupełnego ( psychicznego, fizycznego i gospodarczego) rozkładu pożycia.
Jest to bardzo ważne, gdyż bez spełnienia powyższych warunków tego żaden sąd nie może orzec rozwodu. Poza tym należy wziąć również pod uwagę kwestię kto będzie sprawował opieką nad małoletnimi dziećmi po orzeczeniu rozwodu. Praktyka pokazuje, ze w przypadku braku porozumienia małżonków co do tej opieki, sądy w przeważającej liczbie przypadków przyznają ją matkom.
Procedura - czyli co i jak krok po krokuJeśli już dojdziemy do wniosku, że rozwód jest jednak niezbędny, musimy sporządzić pismo, tj. pozew o rozwód, zanieść lub wysłać je do sądu i wpłacić przy tym opłatę 600 zł.
Oczywiście na tym etapie możemy zacząć też korzystać z usług adwokata lub radcy prawnego, jednakże nie jest to niezbędne. Po prostu zaoszczędzimy własny czas, w zamian czego uzyskamy profesjonalna pomoc.
Jeśli jednak działamy we własnej sprawie samodzielnie, po przyjęciu przez sąd nasze pismo zostanie rozpoznane i przesłane drugiej stronie. Dlatego ważne jest złożenie pisma aż w 2 egzemplarzach (jeden dla sądu, drugi dla strony przeciwnej). Nie martwmy się tym, że nasze pismo może nie wyglądać tak jak pismo adwokata, jeśli coś będzie źle napisane lub niedopisanie, to sąd wezwie nas pisemnie do uzupełnienia braków.
Zwolnienie z kosztówRazem z wniesieniem pisma o rozwód możemy wnieść także drugie pismo tj. wniosek o zwolnienie z kosztów. Możemy sporządzić je samodzielnie, uzasadniając w nim, że nie stać nas na wydatek 600 zł na koszty sądowe. Na podstawie tego pisma sąd może nas częściowo lub całkowicie od opłaty zwolnić, jednakże nie jest to częste.
Po dostarczeniu pisma do sądu musimy odczekać jakiś czas aż zostanie ono przesłane współmałżonkowi, Zostanie mu w nim wyznaczony czas na pisemne, ewentualne ustosunkowanie się do naszego pozwu.
Po tym terminie sąd wyznaczy pierwsza rozprawę, o której zawiadomi na piśmie. Podczas rozprawy obie strony będą miały możliwość powoływania świadków i samodzielnego ustosunkowania się do określonych kwestii oraz swobodnych wypowiedzi na temat małżeństwa.
Podział majątkuNa rozprawie sąd może się też zająć podziałem majątku, ale tylko jeśli obie strony składają zgodny wniosek co do tego. Jeżeli jednak zaistnieją jakiekolwiek problemy z podziałem majątku, sąd skieruje sprawę do oddzielnego postępowania.
W razie większych trudności zachodzących podczas procesu lub gdy po prostu zobaczymy, że nie dajemy sobie rady, nie rozumiemy postępowania lub sąd jest dla nas nieprzychylny, można w każdej chwili zażądać odroczenia rozprawy aby powołać profesjonalnego pełnomocnika.