Olsztyńskie szkoły częściej będą korzystać ze środków unijnych. - Projekty nieinwestycyjne, tzw. miękkie to szansa dla wielu szkół - powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Wkrótce powstanie plan absorpcji środków unijnych przez szkoły. - Problemem jest ograniczenie naszego udziału w konkursach do dwóch na gminę - dodaje Jerzy Szmit, wiceprezydent odpowiedzialny za oświatę w mieście.
Wydział edukacji Urzędu Miasta przygotowuje procedury, które umożliwią i ułatwią szkołom zdobywanie środków zewnętrznych. -
Już teraz realizujemy kilka projektów, ale warto zwiększyć nasze starania - informuje Hanna Kowalska, dyrektor wydziału.
Szkoły będą szukały finansowania nie tylko w programach lokalnych ale także krajowych. Wydział edukacji będzie nadzorował szkoły w tych staraniach.
-
Chodzi o zintegrowane myślenie, zarządzanie, nadzorowanie i koordynację prac - uzupełnia Jerzy Szmit.
Szukanie alternatywnych źródeł finansowania dla rozmaitych przedsięwzięć to szansa na realizację projektów ponad szkolnych. W październiku 2007 roku Miasto Olsztyn podpisało list intencyjny w sprawie przystąpienia do programu pilotażowego „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”. Do programu przystąpiło 18 szkół (podstawowych i gimnazjów), w których będą realizowane działania edukacyjne z zakresu profilaktyki agresji, zajęcia pozalekcyjne o charakterze sportowym.
Szkoły zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt niezbędny do realizacji programu a nauczyciele będą mogli poszerzyć wiedzę na studiach podyplomowych z zakresu przeciwdziałania patologii i przestępczości. Urząd Miasta Olsztyn wystąpił do Europejskiego Funduszu Społecznego i otrzymał dofinansowanie w wys. 563 tys. 620 zł na ten cel.