Rusza II edycja programu Wakacyjnych Staży Studenckich (WSS) w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego pod patronatem honorowym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz pod merytoryczną opieką Akademii Obrony Narodowej. Staże odbywać się będą w lipcu, sierpniu, wrześniu 2009 r.
Oferta staży w BBN skierowana jest do studentów pragnących pogłębić swoją wiedzę z zakresu stosunków międzynarodowych, spraw wewnętrznych, administracji, bezpieczeństwa narodowego oraz komunikacji społecznej. Program WSS ma stanowić szansę zdobycia doświadczenia w instytucji zajmującej, w hierarchii urzędów administracyjnych w Polsce, miejsce szczególne.
Uczestnikami WSS mogą być studenci uczelni publicznych i niepublicznych, uczący się przynajmniej na trzecim roku studiów, a jednocześnie niemający jeszcze ukończonego 26 roku życia. Ponadto, kandydaci powinni uzyskać nie niższą niż 4.0 średnią ocen ze wszystkich zaliczonych do tej pory semestrów oraz interesować się zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa narodowego. Studenci, którzy pozytywnie przejdą testy kwalifikacyjne (29 maja br.) rozpoczną miesięczny staż w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w jednym z czterech departamentów:
- Departamencie Bezpieczeństwa Międzynarodowego,
- Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Departamencie Systemu Obronnego,
- Departamencie Komunikacji Społecznej.
Podczas stażu studenci będą mieli niepowtarzalną szansę na pogłębienie swoich zainteresowań oraz zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności w instytucji, która wykonuje zadania bezpośrednio dla głowy państwa.
Aby dostać się na miesięczny staż do BBN, należy przejść trzyetapowy proces rekrutacyjny:
Etap I: Wysłać formularz aplikacyjny
- Wypełniony formularz aplikacyjny należy przesłać do 17 kwietnia br. na adres rekrutacja@bbn.gov.pl. Aplikacje będą weryfikowane pod kątem zapotrzebowania poszczególnych komórek BBN.
- Z osobami, które zostaną zakwalifikowane do następnego etapu (do 120 osób) organizatorzy staży skontaktują się drogą mailową, bądź telefoniczną do 8 maja br.
Etap II: Przejść pozytywnie test wiedzy
- 29 maja br. w Akademii Obrony Narodowej odbywać się będzie II i III etap procesu rekrutacyjnego.
- Komisja rekrutacyjna będzie składać się z przedstawicieli BBN oraz AON.
- W dniu egzaminów studenci będą zobligowani do przedstawienia dowodu tożsamości oraz wypełnionej i odręcznie podpisanej deklaracji woli.
- Test wiedzy będzie składał się z 40 pytań wyboru i obejmować będzie wiedzę z zakresu kompetencji poszczególnych departamentów oraz bieżącej sytuacji w kraju i zagranicą.
- Osoby, które zdobędą najwyższą liczbę punktów z części pisemnej zostaną zakwalifikowane do III etapu procesu.
Przewidywany czas testu: 30 min.
Etap III: Przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną
- W trakcie rozmowy sprawdzona zostanie wiedza merytoryczna oraz predyspozycje kandydatów do odbycia stażu w wybranym przez siebie departamencie BBN.
Przewidywany czas rozmowy: 15 min.
Dane osób zakwalifikowanych do odbycia stażu w BBN (imię, nazwisko, nazwę uczelni) opublikowane zostaną na stronie internetowej w ciągu 7 dni od dnia zakończenia egzaminów kwalifikacyjnych (29 maja br.).
Zakwalifikowani stażyści otrzymają propozycję miesięcznego stażu w BBN. Pierwszeństwo wyboru miesiąca i departamentu, w którym chcieliby odbyć staż, należy do osób, które zdobędą najwyższą liczbę punktów z części pisemnej i ustnej.
Pierwszego dnia stażu każdy student będzie zobligowany do przedstawienia:
- zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
- potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- zgodę dziekana na odbycie stażu.
Niedostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów dyskwalifikuje kandydata do odbycia stażu.
Aplikacje kandydatów, którzy otrzymali ocenę pozytywną, ale nie zostali zakwalifikowani, przechowywane będą na liście rezerwowej w bazie danych.
Osobami odpowiedzialnymi za organizację programu w BBN są Pani Monika Biernat i Pani Beata Perkowska:
tel. (0-22) 695-18-77 e-mail: staze@bbn.gov.pl.