Robert Żłobiński jest prezesem TVP O/Olsztyn od 17 lutego br.
Nie od dziś wiadomo, że W mediach publicznych nie dzieje się najlepiej. Wyjątkiem nie jest olsztyńskie podwórko. Właśnie opierając się na wydarzeniach ostatniego czasu w Oddziale TVP w Olsztynie warmińsko-mazurski poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tadeusz Iwiński przygotował i skierował dziś (9.04) do Aleksandra Grada, Ministra Skarbu Państwa interpelację w sprawie sytuacji w Telewizji Polskiej. Treść interpelacji publikujemy niżej.
Interpelacja w sprawie sytuacji w Telewizji Polskiej SA, na przykładzie Oddziału TVP w Olsztynie
Szanowny Panie Ministrze! Od ponad trzech lat sytuacja w Telewizji Polskiej budzi zaniepokojenie opinii publicznej. Upolitycznienie działań tej ważnej instytucji, zawirowania kadrowe, kłopoty finansowe itd. sprawiają, że realizacja misji publicznej przez TVP SA stała się wyjątkowo trudna. Projekt nowej ustawy medialnej może zostać przyjęty najwcześniej za kilka miesięcy, zaś aktualny stan rzeczy wymaga pilnych zmian.
Nie wchodząc w szczegóły i nie komentując licznych propozycji poprawy aktualnego stanu rzeczy (w tym tak kontrowersyjnych, jak idea bojkotu mediów publicznych 3 maja b.r.), pragnę zwrócić uwagę na kwestię rzadko poruszaną, a mianowicie dramatyczną niekiedy sytuację 16 oddziałów regionalnych TVP. Jest ona szczególnie widoczna w oddziale olsztyńskim, uważanym od lat za jeden z najlepszych w skali kraju.
R E K L A M A
Nowy dyrektor (absolwent toruńskiej szkoły medialnej, ale bez jakichkolwiek doświadczeń pracy w telewizji; pomijam sprawę afiliacji politycznych) podjął ostatnio decyzje, które zagrażają rychłą utratą pracy przez ponad połowę pracowników i współpracowników Oddziału TVP w Olsztynie. Nie zaproponowano tym osobom żadnej innej formy współpracy w Oddziale. Nie odnoszę się przy tym do wielce nagannego stylu traktowania pracowników przez dyrektora. O stopniu Ich desperacji świadczy list otwarty wystosowany niedawno.
Z tych wszystkich względów zwracam się do Pana Ministra, jako de facto właściciela Telewizji Polskiej, z pytaniem: czy dotychczasowe bierne podejście rządu w tej dziedzinie nie powinno się skończyć? Czy Ministerstwo Skarbu podejmie niezbędne, pilne działania na rzecz uzdrowienia aktualnej sytuacji, także w oddziałach regionalnych TVP? Czy casus Olsztyna nie powinien być dla Pana kroplą przepełniającą czarę?