Profesor Lubomir Włodzimierz Baran urodził się w 1937 roku w Żniatynie na Lubelszczyźnie. Studia wyższe ukończył w 1960 roku na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W 1987 roku otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego, a w 1994 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.
Bezpośrednio po ukończeniu studiów przyjechał do Olsztyna i rozpoczął pracę w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczej, która po przekształceniu w Akademię Rolniczo-Techniczną weszła w skład obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tu przepracował 47 lat zajmując wszystkie kolejne stanowiska, od asystenta naukowo-technicznego do profesora zwyczajnego.
Dzięki Jego zainteresowaniu wykorzystaniem sztucznych satelitów Ziemi w geodezji, w 1961 roku w Lamkówku powstała jedna z kilku w Polsce Stacja Obserwacji Sztucznych Satelitów Ziemi włączona w światową sieć tego typu placówek. Zajmował się wykorzystaniem Globalnego Systemu Pozycjonowania do utworzenia nowej zintegrowanej sieci geodezyjnej kraju. To za Jego sprawą od 1995 roku w ośrodku olsztyńskim rozwinięto badania nad wykorzystaniem wyników obserwacji sztucznych satelitów do śledzenia dynamiki jonosfery prowadzone przez międzynarodowy zespół badawczy.
Profesor Lubomir Włodzimierz Baran był autorem bądź współautorem pięciu podręczników i skryptów akademickich. Ten serdeczny i skromny Człowiek był bardzo ceniony i lubiany przez swoich studentów, aktywnie współpracował ze studenckimi organizacjami naukowymi, sportowymi i turystycznymi. Od 1994 roku był honorowym prezesem Akademickiego Klubu Turystycznego istniejącym przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Profesor miał duże zasługi w organizacji badań i procesu dydaktycznego w olsztyńskiej uczelni, jak również na forum krajowym i międzynarodowym. Brał aktywny udział w działalności Polskiej Akademii Nauk, a w 2007 roku rozpoczął drugą kadencję, z wyboru, członka Prezydium tejże Akademii. Prowadził aktywną działalność w komitetach PAN, radach naukowych placówek PAN oraz w radach wydawnictw naukowych.
Jego aktywność na forum międzynarodowym przejawiała się m.in. w zorganizowaniu i przewodniczeniu dwóm międzynarodowym specjalnym grupom studiów Międzynarodowej Asocjacji Geodezji.
Profesor Lubomir W. Baran został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1991 roku, w czasie Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki w Wiedniu, został Mu nadany tytuł honorowego członka Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (A Fellow of the International Association of Geodesy). W 2000 roku Akademia Rolnicza we Wrocławiu nadała Mu tytuł doktora honoris causa.
Profesor Lubomir W. Baran był laureatem licznych Nagród Rektora olsztyńskiej uczelni i nagród ministerialnych. W 2006 roku uzyskał nagrodę Polskiej Akademii Nauk za osiągnięcia naukowo-organizacyjne oraz nagrodę naukową Miasta Olsztyna.
Szedł z nami drogami życia, zmarł 3 kwietnia. Dzisiaj, tj. 9 kwietnia 2009 roku z żalem Go żegnamy. Profesor Baran zostawia po sobie nie tylko wielki smutek: każdy, kto miał okazję Go znać czuje, że stracił Przyjaciela.
Był to Człowiek wielkiego formatu, Człowiek ogromnego serca. Cichy i skromny, niech na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Profesorze, już bardzo nam Ciebie brakuje...
W imieniu przyjaciół - Helena Piotrowska