Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim rozpoczęła się dziś (3.04) XI Ogólnopolska Konferencja Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Prawie 50 przyszłych prawników będzie przez trzy dni szkolić się, by jakość bezpłatnych usług prawniczych świadczonych osobom niezamożnym była jak najwyższa. Organizatorem konferencji jest Koło Naukowe Studencka Poradnia Prawna działające przy Wydziale Prawa i Administracji UWM oraz Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych.
-
Wydział prawa w Olsztynie istnieje od ośmiu lat - mówi Jędrzej Sawerski, kierujący olsztyńską poradnią. -
To niewiele np. przy 600-letniej tradycji prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tym bardziej cieszymy się, że praca naszej poradni została zauważona i doceniona, przez co powierzono nam zadanie zorganizowania XI konferencji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. W Polsce działa 25 uniwersyteckich poradni prawnych w 15 miastach. Udziela się w nich około 1700 studentów. Nadzór nad poczynaniami przyszłych prawników sprawuje blisko 200 nauczycieli akademickich. Rocznie studenci przygotowują około 10 tys. opinii prawnych. Z pomocy studentów mogą korzystać głównie ludzie, których nie stać na skorzystanie z pomocy prawnika.
Większością studenckich poradni opiekuje się Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych wspierana m.in. przez Instytut Spraw Publicznych i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
-
Nasza fundacja co pół roku organizuje spotkania wszystkich studenckich poradni prawnych w Polsce - mówi Filip Czernicki, prezes Fundacji Poradni Uniwersyteckich. -
Są to przede wszystkim spotkania o charakterze naukowo-szkoleniowym. Chcemy wspomagać poradnie i pracujących w nich opiekunów naukowych, nauczycieli akademickich oraz studentów prawa, podnosząc merytoryczne przygotowanie i jakość wykonywanej przez nich pracy przy udzielaniu porad.Studenckie poradnie prawne to pomysł zaczerpnięty ze Stanów Zjednoczonych. Poradnie są tam nowoczesną metodą nauczania prawa.
-
W tej chwili odchodzi się od nauczania jedynie teoretycznego, wkuwania formułek i przepisów prawnych na pamięć, na rzecz nauczania przez praktykę - tłumaczy Filip Czernicki.
- Udzielanie porad prawnych przez studiujących prawo jest najlepszą metodą praktycznego poznania prawa przez posiadaczy teoretycznego przygotowania prawniczego. Studenci uczą się jak przepisy stosować, mają możliwość zestawiania ze sobą różnych kodeksów, których się wcześniej uczyli - tak jak to jest w praktyce prawniczej. Nigdy dana sprawa nie dotyczy tylko prawa karnego, czy cywilnego, ale zwykle trzeba znać również procedurę dotyczącą danego prawa materialnego, czy chociażby umieć połączyć jedno prawo z drugim i umieć je zastosować w praktyce. Tę wyjątkową możliwość dają studenckie poradnie prawne - poznania prawa w praktyce już podczas studiów i co ważne - pod opieką merytorycznych pracowników naukowych. Studenci nie udzielają porad prawnych na własną rękę i bez nadzoru. Wszystkie porady są spisywane i kontrolowane przez opiekunów zanim będą przekazane klientom. W tej sytuacji klienci mają gwarancję wysokiego poziomu studenckich porad.
Jak zapewniają organizatorzy olsztyńskiej konferencji, będzie ona miała raczej charakter naukowy, chociaż należy spodziewać się również dyskusji o przyszłości poradni studenckich i kierunkach ich rozwoju. Zapewne uczestnicy konferencji wymienią się doświadczeniami w prowadzeniu poradni w różnych uczelniach, a nawet w różnych krajach. Trzeba bowiem zaznaczyć, że olsztyńska konferencja ma charakter międzynarodowy. Po raz pierwszy w historii na konferencję do Polski przyjechali studenci z Czech i Ukrainy, zajmujący się podobną działalnością w swoich krajach.
W Olsztynie studentów udzielających bezpłatnych porad prawnych można spotkać w Biurze Obsługi Klienta olsztyńskiego Ratusza oraz w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Studenckie opracowania typowych problemów prawnych publikujemy również w naszej Gazecie.
Z D J Ę C I A