Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:57 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Działalność polityczna
waclawbr | 2009-03-31 19:28 | Rozmiar tekstu: A A A

O ważnych sprawach na sesji sejmiku

Olsztyn24
Zarząd Województwa na XXVIII sesji Sejmiku | Więcej zdjęć »

O sytuacji na rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim, dofinansowaniu zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej, udziale Samorządu Województwa w programie „Moje Boisko Orlik 2012”, a także upamiętnieniu 70 rocznicy utworzenia Stalagu IA Stablach w Kamińsku koło Górowa Iławeckiego dyskutowali dziś (31.03) radni województwa podczas XXXVIII sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

O sytuacji na rynku pracy radni dowiedzieli się z raportu przedstawionego przez dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

- Analizując raport za 2008 rok można powiedzieć, że miniony rok należy podzielić na dwa okresy: bardzo dobry okres do października i okres ostatnich dwóch miesięcy, kiedy to poziom bezrobocia w regionie wzrósł radykalnie - mówi wicemarszałek Urszula Pasławska, nadzorująca Wojewódzki Urząd Pracy. - W listopadzie i październiku 2008 roku liczba osób bezrobotnych w regionie wzrosła o 9 tysięcy. Dodatkowo, w pierwszych miesiącach tego roku przybyło jeszcze prawie 4 tysiące bezrobotnych. Jeżeli popatrzymy na problem całościowo, to okazuje się, że zrobiliśmy koło, czyli jesteśmy w tym samym miejscu, w którym byliśmy w marcu 2008 roku, kiedy liczba bezrobotnych była porównywalna, tj. około 101 tysięcy.

Wskaźniki tego wzrostu bezrobocia na Warmii i Mazurach są minimalnie lepsze niż przeciętne wskaźniki dla całego kraju. Wskaźnik wzrostu bezrobocia wynosi bowiem 15,7%, kiedy w kraju wskaźnik ten to 16%.
R E K L A M A
Wicemarszałek Pasławska zwróciła uwagę, że przyczyną wzrostu bezrobocia nie są zwolnienie grupowe, w ramach których pracę straciło „tylko” 800 osób. Większość wśród bezrobotnych stanowią osoby powracające z zagranicy, osoby, którym nie przedłużono umowy o pracę oraz absolwenci szkół i uczelni. Najwyższy poziom bezrobocia występuje wśród osób bez kwalifikacji, bo wśród bezrobotnych jest aż 32% takich osób. 20% to osoby długotrwale bezrobotne, zaś osoby w wieku powyżej 50 lat to również 20 % bezrobotnych. 50% osób bez pracy pochodzi z terenów wiejskich, a 56% to kobiety.

W 2009 roku na walkę z bezrobociem Samorząd Województwa przeznaczy 187 mln złotych, które przede wszystkim skierowane zostaną do powiatowych urzędów pracy.

- Te środki posłużą do łagodzenia skutków bezrobocia oraz wspierania przedsiębiorców - mówi wicemarszałek Pasławska.

Sposobem na zmniejszenie bezrobocia na Warmii i Mazurach może być przyspieszenie absorbcji środków unijnych. W Urzędzie Marszałkowskim podjęto odpowiednie kroki w tym kierunku.

- Bezrobocie ogranicza się przez ożywienie gospodarki - mówi marszałek Jacek Protas. - Chcemy zaktywizować regionalną gospodarkę transformując jak największą ilość środków pomocowych do warmińsko-mazurskiego biznesu. Dlatego przyjęliśmy program, który w sposób radykalny skróci czas od ogłoszenia konkursu do podpisania umowy z beneficjentem. W porównaniu do poprzedniego roku ten czas skróciliśmy o 50 - 55 dni. Poza tym przesunęliśmy alokacje planowane na lata 2011-2012 na rok bieżący i następny, po to, by w tym trudnym okresie jak najwięcej pieniędzy trafiło do gospodarki. To są duże pieniądze, setki milionów złotych bezpośredniego wsparcia przedsiębiorców, wsparcia na samozatrudnienie, ale również wsparcia pośredniego, bo jeżeli nawet beneficjentem jest samorząd, to i tak środki trafią do firm, które będą realizować inwestycje.

W dyspozycji urzędów pracy są też środki na zadania osłaniające bezrobotnych, m.in. na roboty publiczne i prace interwencyjne, jak również na pomoc dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli zwiększać zatrudnienie.

- Na to środków nie brakuje - zapewnia marszałek.

Innym z ważnych tematów sesji było finansowe wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych.

- W 2009 roku mamy na wsparcie OSP 1,4 mln złotych - mówi Jacek Protas. - To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Samorząd województwa uznaje bezpieczeństwo mieszkańców za jeden z priorytetów i mimo, że naszym obowiązkiem nie jest dofinansowywanie straży pożarnych, to robimy to w coraz większym wymiarze. Na bezpieczeństwo przeznaczamy nie tylko pieniądze budżetowe, ale również środki z Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013. Koncentrujemy się na poprawie bezpieczeństwa na głównych ciągach komunikacyjnych regionu.

Radni podjęli też uchwałę w sprawie dofinansowania budowy boisk Orlik 2012.

- W tym roku dofinansujemy 40 tego typu obiektów - mówi marszałek Protas. - 20 boisk powstanie na terenach wiejskich, a ponieważ mamy akceptację na dofinansowanie ich budowy z programu rozwoju obszarów wiejskich, niektóre gminy wiejskie praktycznie nie będą musiały dokładać swoich pieniędzy do budowy Orlików. Takie gminy otrzymają 330 tys. z programu rządowego, 500 tys. z programu rozwoju terenów wiejskich i 100 tys. z budżetu województwa.

W minionym roku w województwie wybudowano 20 Orlików.

- Po dwóch latach realizacji rządowego programu będziemy mieli 60 boisk, a mamy 116 gmin - tłumaczy marszałek. - Na koniec kadencji tego samorządu liczba wybudowanych Orlików może być bliska liczbie gmin w województwie. Program budowy Orlików będzie trwał do końca 2012 roku.

Radni województwa zdecydowali również o dofinansowaniu planowanych na 12 września br. uroczystości związanych z 70. rocznicą utworzenia w Kamińsku koło Górowa Iławeckiego Stalagu IA Stablach. W stalagu tym przebywało ok. 60 tys. osób. Większość z nich zginęła.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.