Czy teraz zmniejszą się kolejki w Urzędach Pracy?
Dziś (31.03) weszła w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, znacznie upraszczająca rejestrację i otwarcie firmy. Rząd wydał rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wprowadzono jednolity formularz zgłoszeniowy dotyczący zakładania firm przez osoby fizyczne. Będzie to realizacja zasady „jednego okienka” - przedsiębiorca zamierzający założyć firmę będzie wypełniał tylko jeden wniosek zamiast czterech, a działalność gospodarczą będzie można rozpocząć bezpośrednio po złożeniu wniosku.
Na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki pod adresem www.mg.gov.pl uruchomiona została zakładka - „jedno okienko”. Pod wskazanym adresem zamieszczone są m.in. wzór wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, instrukcja wypełniania wniosku EDG-1 oraz Poradnik dla gmin, w którym znajdują się praktyczne porady na temat trybu składania i rozpatrywania wniosku oraz przekazywania danych z wniosków innym organom.
Pod adresem Ministerstwa Gospodarki pojawiać się też będą najnowsze informacje oraz dokumenty związane z procedurami prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z nowymi przepisami. Już od dziś do założenia firmy wystarczy jedna wizyta w urzędzie gminy. Posiadacze podpisu elektronicznego będą mogli obejść się nawet bez niej.
Nowe przepisy mają ułatwić rejestrację nowych firm. Ustawa umożliwia załatwienie całej procedury rejestracyjnej poprzez złożenie jednego wniosku w urzędzie gminy. Zamiast, jak do tej pory, osobnych dokumentów w: gminie, ZUS i urzędach skarbowym oraz statystycznym.
Nowelizujące przepisy wprowadziły nowy podział na przedsiębiorców podlegających wpisowi do ewidencji oraz tych, którzy będą wpisywani do rejestru przedsiębiorców. Do ewidencji, prowadzonej przez urzędy skarbowe, mają być wpisane osoby fizyczne. Natomiast do rejestru prowadzonego przez sądy rejestrowe, obok podmiotów dotychczas tam wpisywanych - osoby fizyczne, których przychody netto w ostatnich dwóch latach osiągały, po co najmniej 800 tys. euro.
Ważną zmianą jest wprowadzenie zasady szybkości i prostoty postępowania rejestracyjnego. Przedsiębiorca będzie miał możliwość złożenia wniosku o wpis do ewidencji zarówno w sposób tradycyjny, jak i w sposób elektroniczny.