
Przy tryptyku węgierskim na Pl. Bema w Olsztynie
W najbliższy czwartek (2.04) w Olsztynie, a w piątek (3.04) w Lidzbarku Warmińskim, odbędą się uroczystości i imprezy z okazji III Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Organizatorem Dni jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie oraz Olsztyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Biskupa Andrzeja Batorego.
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 roku. 12 marca 2007 parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 podjął przez aklamację polski Sejm.
Zanim jednak parlamenty obu krajów „sformalizowały” przyjaźń między narodami, 30 października 2006 roku na ścianie starostwa zawisła tablica poświęcona powstańcom węgierskim 1956 roku oraz mieszkańcom Olsztyna, którzy manifestowali solidarność z walczącymi „bratankami”.
W marcu 2007 roku, głównie za sprawą niestrudzonego społecznika i prezesa Olsztyńskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Andrzeja Sassyna, oraz władz Starostwa Powiatowego w Olsztynie, odbyły się pierwsze obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Inaczej było rok temu, gdy główny ciężar zorganizowania święta wzięło na siebie olsztyńskie Starostwo. Do Olsztyna przyjechał ambasador Węgier w Polsce Robert Kiss. Świąteczne uroczystości odbyły się w starostwie, gdzie uczestniczący w święcie obejrzeli wystawę zdjęć Wacława Kapusto z olsztyńskich wydarzeń 1956 roku i uczestniczyli w odsłonięciu dwujęzycznego plakatu okolicznościowego zatytułowanego „Mieszkańcy Warmii i Mazur pamiętają”. Ambasador Robert Kiss odpowiadał też na pytania dziennikarzy.
Ważną częścią ubiegłorocznych uroczystości było złożenie przez delegację węgierską oraz delegacje polskich urzędów, instytucji i organizacji wieńców i kwiatów pod tryptykiem węgierskim na budynku olsztyńskiego starostwa.
W tym roku święto będzie obchodzone jeszcze bardziej uroczyście. Podobnie jak rok temu w Olsztynie spodziewany jest ambasador Kiss, planowane są spotkania z wojewodą i marszałkiem, składanie wieńców pod Kolumną Orła Białego i tryptykiem na ścianie starostwa, a także uroczyste spotkanie w sali sesyjnej starostwa.
Nowymi elementami tegorocznego święta są: Wieczór Kultury Węgierskiej w olsztyńskim MOK i konferencja popularno-naukowa na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. W Lidzbarku z referatami wystąpią Szymon Drej, Iwona Kluk i Ryszard Tomkiewicz. Spotkanie w Lidzbarku zakończy koncert księdza Zbigniewa Stępniaka, zatytułowany „Na węgierską nutę”.