Dużym sukcesem Grupy Teatralnej FABRYKA z Żabiego Rogu zakończył się jej udział (27.03) w I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Niemiecko - Rosyjski Dom w Kaliningradzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
W festiwalu udział wzięło 12 grup teatralnych, w tym 2 z Polski - z Teatru Muzycznego z Gdyni i Żabiego Rogu. Grupy przedstawiły różne formy teatralne w 4 językach: angielskim, niemieckim, polskim i rosyjskim.
Młodzież z Żabiego Rogu wystąpiła ze sztuką „Historia pewnej miłości...”, której scenariusz powstał z inicjatywy młodych aktorów, a którą reżyserował Marcin Bielski (student V roku Animacji Społeczno-Kulturalnej na UW-M w Olsztynie) w asyście Małgorzaty Pankiewicz. Opiekunką grupy, od momentu jej powstania latem 2007 roku, jest Monika Żurawska - animatorka kultury ze świetlicy osiedla Fabryka.
Zaprezentowane przedstawienie to kontynuacja pracy, jaką grupa wykonała pod okiem Marcina Bielskiego w 2008 roku przygotowując andrzejkowy spektakl w ramach projektu Fundacji ADSUM „Kumkajmy razem”.
Akcja sztuki rozgrywa się w małej wiosce. Ukazuje życie typowej rodziny, w której rodzice ponad wszystko dbają o zapewnienie bogatej przyszłości dla siebie i swoich dzieci. Główną bohaterką jest Agrypina, której rodzice wybrali za męża przystojnego młodzieńca Banderasa z bogatej rodziny. Podbija on serca wszystkich pań, za wyjątkiem Agrypiny, szczerze zakochanej w Auksencjuszu - domowym ogrodniku. Perypetie miłosne i rodzinne znajdują swoje nieoczekiwane rozwiązanie.
Dowcipne teksty i wręcz profesjonalna gra młodych aktorów zostały dostrzeżone i docenione przez jury festiwalu oraz entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Młodzież wyróżniała się na tle pozostałych grupy swobodą gry aktorskiej i brakiem tremy. Na scenie wszyscy odtwórcy ról czuli się jak „żaby w wodzie”.
Nic więc dziwnego, że grupa z Żabiego Rogu jako jedyna otrzymała dwa wyróżnienia. Jury pod przewodnictwem Walerija Abarowa przyznało jej szczególne wyróżnienie za sztukę i grę aktorską w teatralnie „czystej” formie.
Drugie wyróżnienie młodzież i twórcy przedstawienia otrzymali z rąk przedstawicielki Mniejszości Polskiej w Rosji za szczególną formę, piękny język i wyśmienite, naturalne aktorstwo. Wyróżnieniu towarzyszyło wręczenie królewskiej żaby związanej z rosyjską bajką. Dyplom i żaba zajmą honorowe miejsce w Muzeum Żab.
W „Historii pewnej miłości...” wystąpili: Kamila Derkowska , Agnieszka Kurenda, Aleksandra Onaszkiewicz, Maciej Onaszkiewicz, Adrianna Otręba, Joanna Węglewska, Rafał Węglewski, Katarzyna Żurawska i Zuzanna Żurawska.
Grupa otrzymała od organizatorów zaproszenie na kolejny festiwal za rok, a ze strony Mniejszości Polskiej do udziału w tegorocznych obchodach Dnia Dziecka i Nocy Świętojańskiej.
Podczas krótkiego pobytu młodzież obejrzała nadbałtyckie plaże w Swietłogorsku i Oceanarium w Kaliningradzie.
Wyjazd zorganizowany został przez Fundacją ADSUM przy finansowym wsparciu burmistrza Morąga i marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
Z D J Ę C I A