Papugi, legwany, żółwie chronione Konwencją Waszyngtońską CITES zabezpieczyli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej oraz Powiatowym Inspektorem Weterynarii. Właściciel skontrolowanego sklepu w centrum Olsztyna nie posiadał wymaganych świadectw legalności pochodzenia zagrożonych wyginięciem zwierząt.
Po raz kolejny policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej i Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w ramach wspólnych działań skontrolowali miejsca, w których odbywa się handel żywym towarem. Funkcjonariusze sprawdzali, czy sprzedawcy przestrzegają zapisów konwencji waszyngtońskiej CITES, a w szczególności, czy posiadają wymaganą dokumentację. Tym razem pod lupę trafił sklep w centrum Olsztyna.
Tam znajdowały się okazy zagrożone wyginięciem. Wśród nich znalazły się papugi Żako, Rozelle, legwany oraz żółwie. Jak się okazało, właściciel sklepu nie posiadał wymaganych świadectw legalności pochodzenia tych zwierząt.
Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że wartość zabezpieczonych okazów to około 9 tys. złotych. Posiadanie takich zwierząt bez odpowiednich dokumentów jest przestępstwem zagrożonym karą 5-letniego pozbawienia wolności.
Nie każdy kupujący wie o tym, że nabywając pewne gatunki fauny i flory popełnia przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich zwierząt. To prawo dotyczy także pochodnych tych okazów. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca dany okaz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają legalność danego zwierzęcia. Niestety, taką niewiedzę wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, narażając niezorientowanych na poważne konsekwencje prawne.
Z D J Ę C I A