Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:58 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2009-03-26 14:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Jaki los czeka Moskalików i Głowackich?

Olsztyn24

Na pierwsze strony gazet wraca sprawa zwrotu nieruchomości pozostawionych w Polsce przez osoby, które kilkadziesiąt lat temu wyjechały do RFN. Zainteresowanie dziennikarzy sprawą wynika nie tylko ze zbliżającego się terminu zwrotu obywatelce Niemiec Agnes Trawny mieszkań zajmowanych przez rodziny Moskalików i Głowackich w Nartach gm. Jedwabno, ale również z powodu pojawienia się informacji o kolejnych osobach, które podobnie jak Agnes Trawny zamierzają dochodzić zwrotu pozostawionych w Polsce nieruchomości.

Dziś (26.03) w tej sprawie stanowisko zajął wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski. Z Biura Prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie otrzymaliśmy komunikat dotyczący sprawy zwrotu nieruchomości w Nartach. Stanowisko to publikujemy w całości.

W nawiązaniu do sprzecznych informacji na temat dalszych losów rodziny Moskalików i Głowackich pragnę poinformować Państwa Redaktorów o obecnej sytuacji i wcześniejszych działaniach wojewody Mariana Podziewskiego.

Sprawa Agnes Trawny i przez to pośrednio rodzin Moskalików i Głowackich rozpoczęła się w 2002 r., gdy została stwierdzona nieważność decyzji z 1977 r. naczelnika gminy Jedwabno o przejęciu nieruchomości w Nartach i Witówku byłej właścicielki Agnes Trawny, która wyjechała do RFN, na rzecz skarbu państwa. Wytoczone następnie procesy z jej powództwa spowodowały wykreślenie istniejących wpisów skarbu państwa i gminy Jedwabno i ponowne wpisanie Agnes Trawny jako właścicielki. Działania te spowodowały fizyczny zwrot części nieruchomości, w tym nieruchomości zbudowanej domem, której najemcami od Lasów Państwowych byli Moskalikowie i Głowaccy.

R E K L A M A
Aktualny stan prawny tej nieruchomości spowodował, że obie rodziny zostały najemcami Agnes Trawny. Właścicielka w grudniu 2005 r. wypowiedziała im umowy najmu, dając okres trzech lat na opuszczenie tego domu. Po upływie tego okresu właściciel lokalu nie ma obowiązku zapewnienia lokalu zastępczego. Natomiast nie administracja rządowa, lecz gmina jest zobowiązana do zapewnienia lokalu zastępczego w przypadku eksmisji. Wójt gminy Jedwabno ma pełną świadomość tego faktu. Adwokat reprezentujący Agnes Trawny w ostatnich dniach przekazał obu rodzinom żądanie wyprowadzenia się do 15 kwietnia 2009 r. Jeśli rodziny nie wyprowadzą się, adwokat zapowiedział złożenie do sądu wniosku o eksmisję.

Pragnę przypomnieć, że w lipcu 2007 r. ówczesny premier Jarosław Kaczyński odwiedził miejscowość Narty, gdzie obiecał obu rodzinom jak najdalej idącą pomoc. Następnie podczas spotkania ze starostami w Nidzicy stwierdził, że w Polsce podobnych spraw jest ponad 300 tys. Natomiast de facto na terenie naszego województwa, z którego w skali kraju było najwięcej wyjazdów do RFN, spraw dotyczących zwrotu nieruchomości jest ok. 170. Ten fakt nie został podjęty - ze względów politycznych - przez ówczesnego premiera. Jarosław Kaczyński w sposób nieuprawniony składał wówczas obietnice Moskalikom i Głowackim, jako że sprawy zapewnienia lokali socjalnych należą do gminy. Był to wówczas z jego strony wyłącznie chwyt medialny przed wyborami parlamentarnymi 2007 r. Rodziny nie doczekały się żadnej pomocy ze strony ówczesnego premiera.

Natomiast Wojewoda Marian Podziewski, widząc bardzo ważny aspekt społeczny, już kilka miesięcy temu za pośrednictwem olsztyńskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych i przy współpracy wójta gminy Jedwabno znalazł 10 lokali do zamieszkania, położonych na terenie gminy Jedwabno. Wojewoda przedstawił te oferty obu rodzinom. Obecnie wszystkie wspomniane lokale są remontowane na potrzeby ANR albo do wynajęcia rodzinom Moskalików i Głowackich. Do tej pory obie rodziny nie dokonały wyboru żadnego z tych lokali.

Wojewoda Marian Podziewski, uprzedzając podobne możliwe sprawy, które niestety mogą mieć miejsce, pozyskał w 2008 r. ze rezerwy Skarby Państwa dodatkowe środki w wysokości 1,3 mln zł na regulowanie stanów prawnych nieruchomości Skarbu Państwa na terenie naszego województwa. W tym roku też wystąpił o dodatkowe środki na ten cel i otrzymał potwierdzenie, że te środki otrzyma. Stopniowo te sprawy są regulowane przez starostów.

Na koniec pragnę wyrazić nadzieję, że również problem, który dotknął rodziny Moskalików i Głowackich, uda się pozytywnie rozwiązać.

Dodam również, że adwokat, który reprezentuje Panią Agnes Trawny, wykorzystując przetartą ścieżkę administracyjno-prawną, pozyskał następne osoby o podobnym statusie, jak Pani Trawny, i do naszego urzędu w ostatnim czasie wpłynęły trzy sprawy dotyczące unieważnienia przejęcia nieruchomości przez Skarb Państwa od osób wyjeżdżających w latach siedemdziesiątych do RFN. Wojewoda uważa więc, że w tym zakresie powinno się podjąć analizę prawną możliwości położenia kresu tego rodzaju roszczeniom, ponieważ ustawa o zakładaniu ksiąg wieczystych tych spraw nie załatwi. Należy podjąć zdecydowaną inicjatywę ustawodawczą - chociażby w zakresie zmian w kodeksie postępowania administracyjnego, dotyczących stwierdzania nieważności decyzji administracyjnych, bądź ich przedawnienia, gdyż od momentu opuszczenia nieruchomości mija najczęściej ponad 30 lat.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.